دهقانی:

لایحه اصلاح قانون تجارت تا یک ماه آینده به هیئت رئیسه مجلس تقدیم می شود

عضو کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس از ارسال لایحه اصلاح قانون تجارت به هیئت رئیسه تا یک ماه آینده خبر داد.

   خانه ملت؛ محمد دهقانی در خصوص لایحه اصلاح قانون تجارت گفت: در دوره هشتم مجلس شورای اسلامی لایحه مربوط به اصلاح قانون تجارت در دستور کار کمیسیون مشترکی با حضور اعضای کمیسیون های اقتصادی و حقوقی و قضایی مجلس قرار گرفت اما نهایتا شورای محترم نگهبان به بررسی لایحه مذکور بصورت اصل 85 قانون اساسی ایراد وارد کرد و مقرر شد لایحه مذکور در صحن علنی مجلس نیز بررسی شود.

نماینده مردم طرقبه و چناران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد:باید توجه داشت قانون تجارت کشور قدیمی شده و برگرفته از قانون تجارت کشور فرانسه است و حتی اصلاحاتی که کشور فرانسه نیز در این خصوص اعمال کرده تاکنون در قانون تجارت ایران لحاظ نشده است،البته در سال 47 موادی درباره مقررات شرکت های سهامی لحاظ شده است.

عضو کمیسیون مجلس شورای اسلامی، ادامه داد:بعد از بررسی لایحه اصلاح قانون تجارت، موضوع قانون تجارت تبدیل به 4 جلد کتاب برای بررسی شده است که یکی از کتاب ها درباره مقررات حاکم بر تجارت است.

دهقانی تصریح کرد:یکی از کتاب های در رابطه با لایحه قانون تجارت مربوط به شرکت های تجاری است که حدودا متشکل از 450 ماده بوده و درباره اسناد تجاری بازنگری های صورت گرفته است.

وی ادامه داد:یکی از تغییرهای مهم در اصلاح قانون تجارت مربوط به مقررات اعلام ورشکستگی شرکت ها است تا سهامداران زیان نبینند در هر صورت نیاز به روز شدن قانون تجارت، یک اولویت در اقتصاد کشور محسوب می شود.

عضو کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس شورای اسلامی یادآور شد:مقرر شده با محوریت مرکز پژوهش های مجلس، نظرات کمیسیون اقتصادی مجلس و نمایندگان در موضوع بازنگری در قانون تجارت لحاظ شود و امیدوارم کتاب مربوط لایحه اصلاح قانون تجارت برای بررسی در صحن علنی مجلس، تا یک ماه آینده به هیئت رئیسه تقدیم شود./

برچسب ها

اخبار برگزیده، اصلاح قانون تجارت، اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی، راهکارهایی برای وضع، حذف یا اصلاح قوانین، مجلس شورای اسلامی