در جریان بررسی اصلاح قانون مبارزه با پولشویی تصویب شد:

عرضه و خرید خارج از شبکه های فرآورده های نفتی و دارویی جرم محسوب می شود

نمایندگان مردم در خانه ملت، با تصویب ماده یک لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی، عرضه و خرید خارج از شبکه های فرآورده های نفتی و دارویی را جرم محسوب کردند.

  خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 19 اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی در بررسی جزئیات لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی با تصویب ماده یک این لایحه با 142 رأی موافق، 18 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 197 نماینده حاضر در جلسه علنی موافقت کردند.

بر اساس این ماده تعاریف اصطلاحاتی همچون جرم منشا، مال حاصل از جرم، اشخاص مشمول، مشاغل غیرمالی، خدمات پایه به تایید نمایندگان رسید.

براساس این ماده در تعریف جرم منشا آمده است هر رفتاری است که مطابق ماده دو قانون مجازات اسلامی مصوب یکم اردیبهشت 92 جرم محسوب شود، از منظر این قانون تخلفات مذکور در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اصلاحات بعدی، همچنین عرضه و خرید خارج از شبکه های فراورده های نفتی و دارویی جرم محسوب می شود.

همچنین مال حاصل از جرم این گونه تعریف شده است که هر مالی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم از جرم منشا به دست آید در جرائم اقتصادی و جرم تامین مالی تروریسم مال موضوع جرم یا مالی که برای ارتکاب جرم اختصاص داده شده در حکم مال به دست آمده از جرم است.

اشخاص مشمول نیز اشخاص مذکور در مواد 5 و 6 این قانون هستند.

در تعریف مشاغل غیرمالی تاکید شده است مشاغلی که شاغلین آن معاملات زیادی را به صورت نقدی انجام داده و از نظر پولشویی در معرض خطر قرار دارند از قبیل پیش فروش کنندگان مصرف یا خودرو، طلا فروشان، صرافان، فروشندگان خودرو، فرش های قیمتی، فروشندگان عتیقه جات و هر نوع محصول گرانقیمت.

خدمات پایه نیز این گونه تعریف شده است خدماتی است که طبق مقررات پیش نیاز و لازمه ارائه سایر خدمات توسط اشخاص مشمول می باشد و پس از آن ارباب رجوع به منظور اخذ خدمات مکرر و متمادی به اشخاص مشمول مراجعه می‌کنند./

برچسب ها

اخبار برگزیده، تحصیل مال نامشروع و یا پولشویی، قاچاق دارو، قاچاق کالا، مجلس شورای اسلامی