دکتر جلالی :

ادامه همراهی با اروپا در برجام بستگی به ضمانت های آنها به ایران دارد

رئیس مرکز پژوهش های مجلس با بیان اینکه آمریکایی ها قابل اعتماد نیستند، گفت: ادامه همراهی با اروپا در برجام بستگی به ضمانت های ارائه شده توسط آنها به ایران دارد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دکتر کاظم جلالی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در واکنش به تصمیم ترامپ مبنی بر خروج از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، گفت: امروزه اثبات شده است که آمریکایی ها قابل اعتماد نیستند و خلاف تعهداتشان عمل می کنند از این رو افراید که دیر باور بودند نیز به این باور رسیدند.

سخنان رییس جمهور در شب گذشته مسیر درست در برجام را نشان داد

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: سخنان رییس جمهور در شب گذشته مسیر درست را نشان داد لذا بر اساس تعالیم دینی و اسلامی ابتدا نقض عهد و پیمان نمی کنیم اما هر تعهد بین المللی و حتی دوجانبه از قسمت تکالیف و حقوق برخوردار است.

وی ادامه داد: بنابراین اینکه طرف های مقابل در برجام بخواهند صرفا کشورمان را در بخش تکلیف متوقف کنند، اقدام درستی نیست لذا باید مشاهده کرد که حقوقمان چطور تامین می شود؛ بر این اساس باید با کشورهای اروپایی و چین و روسیه مذاکره شود

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: اگر ادامه امور در چارچوب منافع ملی بود در برجام می مانیم اما در غیر این صورت دلایل عدم ماندن در توافقنامه را اعلام خواهیم کرد و تصمیمات لازم و مقتضی را در مجلس شورای اسلامی و شورای عالی امنیت ملی اتخاذ خواهیم کرد.

دکتر جلالی در رابطه با اجرای "قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام"، افزود: نظام جمهوری اسلامی به صورت جزیره نیست از این رو در در مسائل ملی در کنار یکدیگر بوده و طبعا تصمیم در این خصوص در چارچوب مصالح ملی و در سطوح عالی کشور اتخاذ خواهد شد که عمل به قانون اقدام متقابل بخشی از آن خواهد بود.

ادامه همراهی با اروپا در برجام بستگی به ضمانت های پیش بینی شده دارد

وی در رابطه با ادامه حضور ایران در برجام و همراهی با اروپایی ها، اظهار کرد: در این خصوص باید دید که اروپایی ها چه تضامینی برای جمهوری اسلامی ایران در نظر می گیرند. اگر آمریکایی ها در برجام می ماندند از اهرم فشار علیه اروپایی ها در برجام استفاده می کردند اما ترامپ با اقدام بدون منطق خود زبان طرفهای مقابل در برجام را نیز بست.

رئیس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اعتمادی برای مذاکره در مسائل دیگر نیست و حتی اگر چنین موضوعی محقق شود تضمینی وجود ندارد که با تغییر دولت ها نتیجه مذاکرات پابرجا بماند، خاطرنشان کرد: بنابراین می توان اذعان کرد که امروز برهان و منطق جمهوری اسلامی ایران قوی تر از غربی ها در برجام است./

برچسب ها

اخبار ویژه، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، دکتر جلالی