پورابراهیمی:

عوامل غیراقتصادی باعث التهاب در بازار ارز شده است

نماینده مردم کرمان و راور گفت: عواملی که التهاب اخیر در باراز ارز ایجاد کرد عوامل غیر اقتصادی است، اما متاسفانه مدیریت در بانک مرکزی باعث شده ما امروز شاهد چنین وضعیتی باشیم.

 خانه ملت، محمدرضا پورابراهیمی در کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی، نظارت و مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کرمان اظهار داشت: قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز از سال ۹۲ کار عملیاتی و اجرایی آن شروع شده است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، افزود: فکرمی کنم تا پایان خردادماه سال جاری قانون مبارزه با کالای قاچاق نهایی شود و قانون جدید ابلاغ شود

پورابراهیمی گفت: ابلاغ قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا بخش های زیادی از ضعف هایی که الان در حوزه اجرا دیده می شود را پوشش می دهد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: پیش بینی ما این است که ۸۰ تا ۹۰ درصد مشکلات اجرایی مرتبط با قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز پوشش داده می شود و یک تحول جدیدی در حوزه مسائل مرتبط با این قانون انجام خواهد شد.

وی عنوان کرد: بنده خیلی خوش بین هستم اگر موارد اصلاحی ما در صحن علنی تصویب و در قالب قانون جدید ابلاغ شود بخش عمده ای از موضوعات ما در بحث قاچاق کالا و ارز از منظر قانونگذاری و ریل قانوگذاری برطرف شود.

پورابراهیمی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات ما در قانون فعلی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مورد املاک تملیکی بود، بیان داشت: بخش زیادی کالا در سازمان املاک تملیکی وجود دارد اما روشی که می خواهد عرضه کند روش کارآمدی نیست و امکان واگذاری وجود ندارد و این اموال در حال از بین رفتن هستند.

وی گفت: همه ما می دانیم اموالی که به صورت قاچاق آمده، هیچ کس در خارج کشور به ما این اموال را حبه نکرده و بابت آنها ارز از کشور خارج شده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ابراز داشت: قاچاق یکی از پارامترهای است که در تراز ارزی کشور موثر است که غیر رسمی در محاسبات می آید اما به صورت رسمی آن را نمی بینیم.

پورابراهیمی عنوان کرد: بر اساس قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز بخش زیادی از درآمدها به خزانه واریز نمی شود و به حساب ستاد مبارزه با قاچاق کالا برای تجهیز گمرک، نیروی انتظامی و اجزاء ستاد واریز شود.

وی با اشاره به اینکه در حوزه ارز در التهابات اخیر وضعیت مناسبی نداشته و از نحوه مدیریت مطلوبی برخوردار نبوده است، افزود: اعتقاد ما این است عواملی که التهاب اخیر در باراز ارز ایجاد کرد عوامل غیر اقتصادی است، اما متاسفانه مدیریت در بانک مرکزی باعث شده ما امروز شاهد چنین وضعیتی باشیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم، بیان کرد: در حوزه مسائل ارزی اقداماتی که از سال گذشته شروع شد و در سال جدید هم ادامه دارد نهایتا دولت به این نتیجه رسید که یک طرح جدید ارائه کند.

به گزارش مهر، پورابراهیمی تاکید کرد: ما با بخش هایی از طرح جدید دولت موافق هستیم و در برخی از محورها تفاوت دیدگاه داریم و اگر ظرف یکی دو هفته به جمع بندی و به توافق با دولت رسیدیم آن را اجرایی می کنیم و در غیر این صورت طرح دو فوریتی خودمان را به صحن علنی در خصوص تکلیف و الزام دولت به تشکیل بازار ارزی می آوریم./

برچسب ها

اخبار برگزیده، ارز و پول، سازمان مبارزه با قاچاق کالا، قانون مبارزه با قاچاق کالا، مجلس شورای اسلامی