امیری خامکانی تشریح کرد:

چرا عربستان کمتر از سقف اوپک نفت تولید می کند؟

عضو کمیسیون انرژی مجلس، توضیحاتی پیرامون دلایل افزایش قیمت نفت ارائه کرد.

   خانه ملت؛ حسین امیری خامکانی با اشاره به افزایش قیمت نفت تا سقف 80 دلار، گفت: مدتی است که عربستان به صورت غیرمنتظره و خارج از عرفی که در تاریخ اوپک نیز سابقه نداشته پایین تر از سهمیه اوپک تولید می کند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه عربستان همیشه اصرار داشت که بیش از سهمیه خود تولید کند و به دنبال افزایش تولید بود، افزود: چند ماهی است که عربستان بر کاهش تولید نفت و افزایش قیمت اصرار دارد که یک تحلیل این است که این اقدام عربستان به این منظور است که قیمت نفت شیل آمریکا افزایش یابد و توجیه اقتصادی داشته باشد.

قیمت نفت بالا برود، بازار واکنش منفی نشان می دهد

وی ادامه داد: توجیه اقتصادی نفت شیل سبب می شود که تولید نفت آمریکا بالا برود و شاید این افزایش قیمت ها یکی از آثار جنگ نفتی بوده که آمریکا و عربستان به دنبال شروع کردن آن هستند.

نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه تجربه نشان داده که اگر قیمت نفت بالا برود بازار واکنش منفی نشان می دهد، یادآور شد: نباید به این افزایش قیمت ها دل بست، چراکه بازار جهانی نفت معمولا به این افزایش ها واکنش نشان داده و پس از مدتی با کاهش قیمت مواجه می شود.

قیمت نفت 70 دلاری پایداری بیشتری خواهد داشت

وی با تاکید بر اینکه تنش های اخیر ایجاد شده توسط ترامپ در افزایش قیمت نفت بی تاثیر نیست، افزود:ظاهرا در حال حاضر بازار احساس نا اطمینانی کرده و نفت روند افزایشی به خود گرفته است، لذا باید منتظر ماند و مشاهده کرد که نتیجه مذاکرات ایران و اروپا به کجا می رسد، چراکه نتایج آن در بازار نفت بی تاثیر نخواهد بود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه براساس تجربه گذشته قیمت نفت پیرامون70 دلار پایداری بیشتری خواهد داشت، تصریح کرد: به نفع ایران است که قیمت نفت افزایش یابد، اما ایران تجربه نفت 140 دلار را داشته که به 27 دلار رسیده این تجربه نشان می هد که قیمت نفت بین 70 تا 80 پایدار است و بیش از این ناپدار می شود./

برچسب ها

اخبار برگزیده، افزایش میزان عرضه نفت غیراوپک، اقدامات ضدایرانی، ایالات متحده، عربستان، مجلس شورای اسلامی