امکان سنجی کاهش ساعات کاری در ماه مبارک رمضان

مرکز پژوهش های مجلس طی گزارشی امکان سنجی کاهش ساعات کاری در ماه مبارک رمضان را مورد ارزیابی قرار داد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات فرهنگی این مرکز در گزارشی با عنوان « امکان‌سنجی کاهش ساعات کاری در ماه مبارک رمضان» آورده است؛ کاهش ساعات کار در ماه مبارک رمضان از موضوعاتی است که هرساله با حلول این ماه مورد بحث قرار می‌گیرد. به فراخور دیدگاه‌های مختلف پیرامون این موضوع تاکنون طرح‌هایی در مجلس شورای اسلامی مطرح شده و بعضاً رویه‌هایی توسط دولت‌ها ایجاد شده است. اما به‌دلایل مختلف این مسئله به سرانجام روشنی نرسیده است. برخی از دلایل این امر عبارتند از: اختلاف نظر درباره مرجع یا مراجع تصمیم‌گیر قانونی، گزارش‏های متفاوت پیرامون پیامدهای اقتصادی ازجمله بار مالی طرح‌ها برای دولت و تأثیر منفی بر بهره‌وری نیروی کار، ضعف موجود در رویه‏های اجرایی دولت‏ها نظیر فقدان جامعیت و شفافیت در پوشش نیروهای کار، از ایرادات وارد بر طرح‏های ارائه شده به مجلس شورای اسلامی است.

در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس تلاش شده است تا از طریق مرور قوانین موجود درخصوص ساعات کار، بررسی اجمالی وضعیت ساعات کاری ماه مبارک رمضان در سایر کشورها و در نهایت، طرح و بسط ملاحظات تقنینی مرتبط با کاهش ساعات کاری، به روشن‏تر شدن هرچه بیشتر ابعاد موضوع کمک شود.

مرکز پژوهش‌های مجلس از همین منظر به‌واسطه تمرکز بر مؤلفه‌های فرهنگ عمومی آحاد شهروندان و نیز فرهنگ کار و تولید در جامعه و نهایتاً توجه به شاخص‏های سهولت یا دشواری روزه‏داری در ایام مختلف سال، پیشنهاد می‌کند که کاهش ساعات کاری در ایامی که ماه مبارک رمضان با فصول بهار و تابستان- 6 ماه نخست سال- مصادف می‏شود،‌صورت گیرد یا کاهش ساعات کاری ایام ماه مبارک رمضان به‌صورت متغیر- و به‌عبارتی پلکانی- در مقاطع مختلف سال باشد.


برچسب ها

اخبار پژوهشی، ماه مبارک رمضان