انارکی محمدی به خانه ملت پاسخ داد:

کدام عوامل در نوسانات اخیر شاخص بورس موثر بودند؟

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی روند نوسانات بورس در مدت اخیر را تشریح کرد.

   خانه ملت؛ احمد انارکی محمدی در خصوص وضعیت بازار بورس گفت: قطعا یکی از اولویت ها برای توسعه اقتصاد کشور توجه به بازار سرمایه و تقویت این بازار است؛ اما باید پذیرفت علی رغم اینکه اقتصاددانان روی تقویت بورس تاکید دارند، این بازار مهم در کشور مورد توجه چندانی قرار گرفته نشده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در هفته های گذشته به دلیل بحث عهدشکنی آمریکا و فضا سازی سوداگران برای رونق بازار دلالی کاذب سکه و ارز، بازار بورس با مشکلاتی روبرو شد و شاخص بورس افت داشت چرا که صاحبان نقدینگی میل داشتند در بازارهای دیگر سرمایه گذاری کنند.

نماینده مردم انار و رفسنجان در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد:در حال حاضر میزان قابل توجهی نقدینگی در جامعه وجود دارد که باید این نقدینگی به بخش تولید سوق داده شود.

انتقاد از سوق نقدینگی به سمت بازار دلالی

انارکی محمدی تصریح کرد: متاسفانه در ماه های اخیر به جای اینکه نقدینگی به بخش تولید سوق داده شود نقدینگی رهسپار بازار سوداگری ارز، سکه و طلا شد که بطور طبیعی این موضوع باعث تلاطم در اقتصاد کشور شده است.

وی ادامه داد: خوشبختانه روند صعودی شاخص بورس از هفته گذشته آغاز شده که البته باید بازار سرمایه به نحوی تقویت شود که رشد شاخص بورس ناشی از سودآوری شرکت ها باشد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در هفته گذشته اروپایی ها تاکید بر حفظ برجام داشتند و قیمت محصولات شرکت های خودرویی و فولادی با رشد روبرو شد که بدیهی است عوامل مذکور به افزایش قیمت سهام برخی شرکت ها منجر شد که بطور طبیعی این موضوع در روند صعودی شاخص بورس در هفته اخیر موثر بوده است./

برچسب ها

اخبار برگزیده، انحراف نقدینگی، بازار بورس، شاخص بورس، مجلس شورای اسلامی