رحیمی جهان آبادی تشریح کرد:

در مذاکرات برجامی ایران با اروپا چه نکاتی مطرح می شود؟

عضو فراکسیون امید مجلس گفت: اگر اروپایی ها هزینه ای برای ادامه حیات برجام را متحمل نشوند، به دلایلی در آینده هیچ کس حاضر نیست طرف گفت وگو با اروپایی ها شود.

   خانه ملت؛ جلیل رحیمی جهان آبادی در خصوص اینکه ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا از تهیه مقررات طرحی در 2 ماه آینده برای حمایت از شرکت‌های اروپایی در زمینه تعاملات اقتصادی با ایران خبرداده و از شرکت‌های اروپایی خواسته تا بدون توجه به تحریم‌های آمریکا با ایران همکاری داشته باشند، اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که در خصوص تعهدات اروپایی‌ها در قبال برجام وجود دارد این است که بخش خصوصی امور اقتصادی این قاره را اداره می‌کند.

اروپایی‌ها در سال 1996 در قبال تحریم‌های آمریکا علیه کوبا چه اقدامی را انجام دادند؟

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی بیان کمرد: اروپایی‌ها تجربه‌ای در سال 1996 میلادی دارند که پس از تحریم کوبا از سوی ایالات متحده، قانونی را مصوب کردند و دولت‌های اروپایی به بخش خصوصی فشار آوردند تا به تحریم‌های آمریکا بی‌اعتنایی کنند و با کوبا همکاری داشته باشند.

در مذاکرات ایران با اروپایی‌‌ها چه نکاتی مدنظر است؟

وی با بیان اینکه اقدام اروپایی ها در 3 بخش قابل تامل است، افزود: بخش اول اینکه با ضمانت‌های بانکی، فعالیت و همکاری تجار و بازرگانان اروپایی را با ایران تضمین کنند، بخش دوم آنکه قانون حمایت از بخش خصوصی و اجبار این بخش به عدم همکاری با آمریکا را در نظر داشته باشند و نکته سوم نیز این است که باید مشوق‌هایی را برای بخش خصوصی خود در نظر بگیرند تا در ایران فعالیت کنند، اگر هم ضرر و زیانی از سوی آمریکایی‌ها به شرکت های اروپایی وارد شد، اروپایی‌ها بتوانند جبران کنند.

رحیمی جهان آبادی ادامه داد: در مذاکرات ایران با اروپایی‌‌ها این نکات مدنظر است و قرار است در مهلتی 2 ماهه به نتیجه برسند تا آن‌ها بتوانند حمایت‌های لازم از بخش خصوصی اروپا را داشته باشند.

حمایت از شرکت‌های اروپایی در مقابل تحریم‌های آمریکا کار راحتی نیست

رئیس کمیته بین الملل کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس در پاسخ به این سوال که آیا با انحصار سوئیفت ممکن است شرکت‌های اروپایی را به همکاری با ایران ترغیب کنند، گفت: واقعیت این است که حمایت از شرکت‌های اروپایی در مقابل تحریم‌های آمریکا کار راحتی نیست ولی تجربه نشان داده که در سال 1996 اقدام اروپایی‌ها برای حمایت از کوبا در مقابل تحریم‌های آمریکا جو.اب داده است.

اروپا برای دفاع از حیثیت سیاسی خود باید برای تسهیل همکاری با ایران تلاش می‌کند

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اروپایی‌ها می‌دانند فقط بحث اقتصادی شرکت‌ها نیست بلکه استقلال سیاسی و جایگاه اتحادیه اروپا در این زمینه مطرح است، اظهار داشت: اگر اروپایی‌ها این هزینه‌ها را متحمل نشوند، در آینده هیچ کس حاضر نیست طرف گفت‌وگو با اروپایی‌ها شود زیرا می‌دانند که بهتر است مشکل خود را با آمریکا حل کنند.

 چرا می‌توان به آینده مذاکرات ایران و 3 کشور اروپایی امیدوار بود؟

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: اروپایی‌ها نمی‌خواهند جایگاه سیاسی خود را در جهان از دست بدهند و نفوذ خود را در منطقه و جهان محدود کنند، جمیع جهات نشان می‌دهد که می‌شود به آینده مذاکرات ایران و 3 کشور اروپایی امیدوار بود./

برچسب ها

اتحادیه اروپا، اخبار برگزیده، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، توافق هسته ای، مجلس شورای اسلامی