دهقان تشریح کرد:

چرا باید ایران از برجام خارج شود و تعهداتش را متوقف کند؟

عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس معتقد است که پس از خروج آمریکا از برجام باید تعهدات برجام خود را متوقف کنیم.

 خانه ملت؛ محمد دهقان عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در زمان انعقاد برجام، هیئتی از کشورمان با1+5 مذاکراتی داشت و تفاهمی در پای میز مذاکره انجام شد که آن تفاهم نامه نیز با مصوبه مجلس و تائید مقام معظم رهبری نافذ شد، گفت: برجام مراحل قانونی خود را در مجلس طی کرد و چون ابعاد امنیتی داشت در شورای عالی امنیت‌ملی نیز تصویب شد.

وی با تاکید براینکه هیچ یک از مصوبات شورای عالی امنیت‌ملی بدون تائید مقام معظم رهبری اعتبار ندارد و بر اساس اصول 77 و 125 قانون اساسی هر معاهده بین‌المللی نیز باید به تصویب مجلس برسد، ادامه داد:برجام را هم مجلس و هم رهبر معظم انقلاب با شروطی تائید کردند که اگر آن شروط لغو شود طبیعتاً برجام هم لغو می‌شود.

نماینده چناران در مجلس تصریح کرد: در مجلس تصویب کردیم که اگر طرف مقابل نقض عهد کند و تحریم‌ها را برگرداند، دولت باید اقدام متقابل انجام دهد و طبق مصوبه مجلس پس از خروج آمریکا از برجام دولت باید اقدام متقابل انجام دهد و اعلام کند که چه کاری می‌خواهد انجام دهد.

عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس اضافه کرد: طبق مصوبه شورای عالی امنیت‌ملی که با شروطی به تائید مقام معظم رهبری رسیده ذکر شده که هر یک از کشورهای طرف قرارد داد اگر تحریم جدیدی علیه ایران وضع کنند، دولت موظف است تعهدات برجام را متوقف کند.

دهقان عنوان کرد:امروز که آمریکا از برجام خارج شده و تحریم‌های قبلی را باز می‌گرداند طبق قانون باید برجام متوقف شود و دولت در شرایط فعلی باید اقدام متقابل انجام دهد.

وی اظهار داشت: آنهایی که هنوز حیثیت خود را به برجام گره زده‌اند و همچنان با مرده آن عکس یادگاری می‌گیرند و همچنان جنازه متعفن برجام را برای خودشان افتخار می‌دانند اینها مثل افرادی هستند که در جاده‌ای هستند که پیچ در آن می‌پیچد اما آنها نمی‌پیچند، اینها نهایتاً به دره سقوط می‌کنند.

این حقوقدان با بیان اینکه دولت برای مذاکره جدید با اروپا باید از مجلس مجوز دریافت کند، افزود: تیم مذاکره کننده فعلی در گذشته به دلیل شتاب زدگی لطماتی به کشور وارد کرده است که به طور نمونه در زمان مذاکره برای انعقاد برجام که طبق قانون باید یک متن انگلیسی و یک متن فارسی را امضاء می‌کردند آنها فقط متن انگلیسی امضا کردند و حتی 2 بار ترجمه غلط برجام به مجلس ارائه شد که نمایندگان به آن اعتراضاتی داشتند.

به گزارش تسنیم؛ عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس با تاکید براینکه در مذاکرات جدید باید از تجربیات تلخ گذشته استفاده شود، گفت:به دلیل اینکه تیم فعلی نشاط گذشته را ندارد باید تغییراتی در تیم مذاکره کننده کشورمان با اروپایی‌ها انجام شود./

برچسب ها

اخبار برگزیده، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، توافق هسته ای، مجلس شورای اسلامی، منافع ملی