آقاپور علیشاهی:

کاهش تعرفه واردات تنها راه حل مقابله با قاچاق نیست

عضو هیات تحقیق و تفحص مجلس از روند مبارزه با قاچاق کالا با اشاره به روند رو به رشد قاچاق کالا در کشور، گفت: کاهش تعرفه واردات تنها راه مقابله با قاچاق نیست.

   خانه ملت؛ معصومه آقاپور علیشاهی در رابطه با میزان قاچاق کالاهایی که به صورت قاچاق به کشور وارد می شوند، گفت: آمارهای متعددی در این رابطه منتشر می شود که متاسفانه نشان از رشد هر ساله آن دارد، اما در میان آمار اعلام شده پوشاک، طلا و لوازم آرایش در صد کالاهای قاچاق قرار دارند.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر همواره موضوع قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن از جمله مهم ترین چالش های اقتصادی کشور به شمار می رود، افزود: در حال حاضر قوانین برای مبارزه با قاچاق وجود دارد و شاید بتوان گفت نیاز امروز تهیه یک راهبرد منسجم و اصولی برای اجرایی کردن قوانین و آئین نامه ها است.
نماینده مردم شبستر در مجلس دهم شورای اسلامی تصریح کرد: یکی دیگر از اقداماتی که برای مبارزه با این معضل اقتصادی می توان در نظر گرفت، بالا بردن ریسک قاچاق است. به نظر می رسد کم بودن ریسک قاچاق و مشکلاتی که برای واردکنندگان رسمی در روند بروکراسی وجود دارد، به افزایش حجم قاچاق کمک می کند.
عضو هیات تحقیق و تفحص مجلس از روند مبارزه با قاچاق کالا و ارز با تاکید بر اینکه تنها علتی که انگیزه و عایدی حاصل از قاچاق کالا را افزایش می دهد، عدم پرداخت تعرفه گمرکی نیست، بیان داشت:به نظر می رسد، در مواقعی قاچاقچیان انگیزه‌هایی مانند فرار از شفافیت به خصوص در بحث مالیات، دور زدن جریان بروکراسی در روند گمرکی و ... انگیزه قاچاق را بالا برده و به همین دلیل نمی توان تنها با کاهش تعرفه ها اقدام به پیشگیری از قاچاق کالا کرد./

برچسب ها

اخبار برگزیده، اصلاح تعرفه ها، افزایش تولید داخل، قاچاق کالا، مجلس شورای اسلامی