رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت وگو با خانه ملت مطرح کرد:

در صورت تصویب FATF حق تحفظ برای بندهای مغایر با نظر ایران در نظر گرفته می شود

علاء الدین بروجردی تاکید دارد که FATF ارتباط مستقیمی با برجام پیدا نمی کند، اما بهانه عدم همکاری با سیستم مالی و بانکی را رقم خواهد زد.

   خانه ملت؛ علاءالدین بروجردی در خصوص ابعاد لوایح چهارگانه مربوط به مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم و ارتباط آنها با برجام، گفت: با توجه به وجود اختلاف نظر نمایندگان در خصوص FATF کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس این مهم را به صورت کامل بررسی خواهد کرد.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه FATF ارتباط مستقیمی با برجام پیدا نمی کند، اظهار کرد: اما باید اذعان کرد بهانه عدم همکاری با سیستم مالی و بانکی را رقم خواهد زد.

وی با اشاره به اینکه ایران اسلامی همواره مبارزه جدی در زمینه پولشویی انجام داده است، ادامه داد: اما در این خصوص اختلاف نظر جدی در راستای تعریف تروریسم توسط کشورمان و غربی ها وجود دارد؛ به عنوان مثال داعش را دست پروده آمریکایی ها می دانیم و در واقع سازمان تروریستی محسوب می شوند اما این گروه تروریستی به راحتی به فعالیت خود ادامه می دهد و ایالات متحده به آنها توجه نمی کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم در این زمینه، تصریح کرد: در عین حال تشکل های سیاسی-نظامی مانند حزب الله لبنان، حماس، جهاد اسلامی و غیره دفاع مشروع از سرزمین های اشغالی خود دارند لذا اختلاف نگرش این مشکل را بوجود خواهد آورد که اگر سازمان ملل یا آمریکا یکی از این تشکل ها را تروریست اعلام کند، معضل تفسیر بوجود می آید.

بروجردی افزود: بنابراین اگر قرار باشد FATF در مجلس شورای اسلامی تصویب شود، حتما حق تحفظ برای بندهایی که مغایر با نظر جمهوری اسلامی ایران است درنظر گرفته خواهد شد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بر این اساس باید گفت که ایران ضمن اعتقاد عملی و جدی برای مبارزه با تروریسم، تشکل های نظامی-سیاسی که وظیفه دفاع مشروع از کشورشان را دارند را تروریسم نمی داند./

برچسب ها

اجرای پیمان های پولی، اخبار برگزیده، مجلس شورای اسلامی، مقابله با تروریسم، منافع ملی، پولشویی