میرزاده:

مادام العمر بودن تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی امکان پذیر نیست

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تاکید بر تعریف کارشناسانه سنوات دانشجویی معتقد است، در هیچ کجای دنیا دانشجو نمی تواند مادام العمر از خدمات رایگان استفاده کند.

   خانه ملت؛ سید حمایت میرزاده درباره اعتراض دانشجویان نسبت به کاهش سنوات دانشجویی، گفت: سنوات دانشجویی می‌بایست بر طبق نظرات کارشناسی وزارت علوم تعیین شود و از همین رو دانشجو باید آگاه باشد و بداند که نمی‌تواند مادام العمر از خدمات رایگان دانشجویی استفاده کند.

نمایده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به هیچ وجه نمی‌توان از دانشگاه‌ها انتظار داشت که به دانشجو اجازه دهند تا هر زمانی که تمایل دارد از دانشگاه‌های دولتی فارغ التحصیل شود و از خدمات رایگان دانشجویی بهره برند؛ این امر به طور حتم منطقی نیست و در هیچ کجای دنیا نیز چنین شرایطی وجود ندارد بلکه باید محدویت در راستای استفاده از سنوات‌ دانشجویی نیز برای دانشجویان اعمال شود.

میرزاده افزود: اگر دانشجویان انتظار داشته باشند برای زمان تحصیل در دانشگاه‌ها هیچ نوع محدودیتی شامل حالشان نشود، غیرمنطقی است؛ با این حال اگر دانشگاه‌ها نیز ناچار هستند از دانشجویان برای سنوات دانشجویی اضافه هزینه‌ای را اخذ کنند، می‌بایست این وضعیت را به صورت شفاف تشریح کنند زیرا نمی‌توان بدون در نظرگرفتن چنین تمهیداتی به یکباره اعلام کرد که دانشجویان موظف به پرداخت هزینه به دانشگاه‌ها هستند.

وی ادامه داد: وزارت علوم و تحقیقات و فناوری نیز باید تمام تعهدات و شرایط استفاده از سنوات تحصیلی را در دفترچه آزمون درج کند تا دانشجویان اطلاع داشته باشند که اگرعملکرد مناسبی در تحصیل نداشته باشند باید برطبق قوانین سنوات دانشجویی هزینه پرداخت کنند.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه حذف قانون سنوات دانشجویی امکان پذیر نیست، یادآورشد: محدویت زمان تحصیل دانشجویان در دفترچه کنکور قید شود./

برچسب ها

اخبار برگزیده، دانشجویان، شفاف سازی مدیریت، مجلس شورای اسلامی، وزارت علوم