کاتب:

مطالبات تسهیلات در ایران دو الی چهار درصد بالاتر از مطالبات جهانی است

عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: مطالبات تسهیلات ما نسبت به مطالبات جهانی دو الی چهار درصد بالاتر است و نباید در این بخش با نظام بانکی جهان فاصله داشته باشیم.

  خانه ملت؛ برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو با موضوع نشست غیر علنی در مجلس درباره مطالبات غیر جاری بانک ها و با حضور غلامرضا کاتب عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی روانه آنتن شد.

غلامرضا کاتب در خصوص موضوع جلسه غیر علنی مجلس گفت: بر اساس گزارشی که کمیسیون اصل 90 قانون اساسی، مجلس شورای اسلامی در خصوص مطالبات فعلی جاری بانک ها، هفته گذشته به صحن علنی ارائه دادند در همان روز، تصمیم گرفته شد تا در روز یکشنبه هفته بعد، موضع مطالبات غیر جاری بانک ها را با حضور وزیر اقتصاد و دارایی و آقای سیف در دستور کار قرار دهیم تا انظباطی در نظام بانکی ما انجام شود.

وی تصریح کرد: چون در راستای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی بحث شفاف سازی در اقتصاد و سالم سازی در حوزه پولی و تجاری و ارزی کشور یکی از سیاست های ابلاغی ما است و بانک مرکزی نیز مکلف شده تا ساختار نظام بانکی را کاملا هم روز آمد بکند و هم بتواند منابع بانکی را به جهت رونق اقتصادی به بخش تولید هدایت کند.

عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه در گزارش کمیسیون اصل 90 به مطالبات غیر جاری بانک ها اشاره شده است، عنوان کرد: بنا بر آنچه که گزارش کمیسیون اصل 90 به مجلس ارائه داد، مانده تسهیلات ریالی ارزی، نزدیک به 936 هزار میلیارد تومان است که از این میزان نزدیک به 11 درصد به تسهیلات غیر جاری تبدیل شده که سهم بانک های دولتی حدودا 39 درصد و سهم بانک های غیر دولتی هم نزدیک به 60 درصد است.

وی به مخاطرات افزایش مطالبات بانک ها اشاره و بیان کرد: اگر هرچه که مطالبات سیستم دولتی و غیر دولتی ما افزایش پیدا کند، نظام بانکی ما با مشکلات زیادی مواجه می شود، ضمن اینکه مطالبات تسهیلات ما نسبت به مطالبات جهانی دو الی چهار درصد بالاتر است و نباید در این بخش با نظام بانکی جهان فاصله داشته باشیم و حداقل این است که یک نظام بانکی شفاف و روشنی را باید ایجاد کنیم تا منابع سیستم بانکی مان به سمت تولید و کالای ایرانی هدایت شود.

کاتب با تاکید بر اینکه در جلسه غیر علنی، به دنبال وصول مطالبات نیستیم بلکه به دنبال چرایی این اتفاق هستیم، خاطر نشان شد: در همین راستا، این گزارش را کمیسیون اصل 90 تهیه وبه مرکز پژهش های مجلس شورای اسلامی ارسال کرده و با سازمان بازرسی کل کشور مکاتبه شده است که آن ها هم در این بخش رسیدگی های لازم را داشته باشند تا بتوانیم نظام بانکی را کنترل کنیم و در راستای سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری، مجلس نظارت بیشتری داشته باشد تا از مسیر توسعه اقتصادی منحرف نشود.

برچسب ها

اخبار برگزیده، بازار پولی، تراکم مطالبات غیرجاری، شفاف سازی، مجلس شورای اسلامی، مطالبات بانک ها