رییس فراکسیون منافع ملی و دیپلماسی مطرح کرد:

تصویب لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم رویکرد مقابله با آمریکا دارد

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: دبیر شورایعالی امنیت ملی مطرح می کند که آمریکا از تصویب لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم نگران می شود.

   خانه ملت؛ مصطفی کواکبیان در خصوص نشست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس پیرامون بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم، اظهار داشت: روزهای شنبه و یکشنبه هفته جاری کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با حضور عراقچی معاون وزیر امور خارجه، نمایندگانی از وزارت اطلاعات، بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و دستگاه های مختلف ذی ربط تشکیل جلسه داد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرد: موضوعات مرتبط با لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم مطرح شد و دستگاه‌های مختلف و نمایندگان موافق و مخالف نظرات خود را بیان کردند، اوضاع به خوبی پیش می‌رفت تا اینکه از جمع 19 نفره اعضای حاضر در کمیسیون امنیت، 5 نفر از جلسه خارج شدند.

وی افزود: در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به تفصیل بحث شد که در جلسه سران 3 قوه، تحت عنوان شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه گانه، ضرورت تصویب این موضوع را گوشزد کرده‌اند.

کواکبیان با بیان اینکه آقای شمخانی به عنوان بزرگترین مقام امنیتی کشور و دبیر شورایعالی امنیت ملی مطرح می‌کند که آمریکا از تصویب لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم ناراحت می‌شود، ادامه داد: تصویب لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم به نوعی مقابله با آمریکا است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قطعا عربستان سعودی تمایل دارد که مشکلات سیستم بانکی ایران حل نشود، گفت: باید توجه داشت که ایران برای الحاق به این کنوانسیون حق شرط دارد و در اشکالاتی که می‌بینیم می‌توانیم حق شرط را لحاظ کنیم.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در دنیا فقط 4 گروه النصره، القاعده، طالبان و داعش را به عنوان گروه تروریستی می‌شناسند، اظهار داشت: بعضی از نمایندگان معقتد هستند که کشورهای طراح کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم، "حزب الله" را تروریست می‌دانند، که در اینجا نظر ما این است که شورایعالی امنیت ملی در این زمینه باید تفسیر کند که تروریسم کیست و ایران به هیچ وجه ادعای غلط برخی کشورها در مورد حزب الله را نمی‌پذیرد.

وی افزود: اعلامیه تفسیری در جنب کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم وجود دارد که در قالب آن می‌توانیم نظرات خود را مطرح کنیم، در ماده 27 همین کنوانسیون بیان می‌کند که هر کشوری در هر زمانی می‌تواند از این کنوانسیون خارج شود.

کواکبیان ادامه داد: اگر زمانی متوجه شویم که نمی‌توانیم به حزب‌الله کمک کنیم ، لزومی ندارد که در این کنوانسیون باقی بمانیم. گویا برخی نمایندگان که بیان می‌کردند این لایحه استعماری است، حرفی برای گفتن نداشتند و امکان تصویب این لایحه در کمیسیون امنیت ملی را نزدیک می‌دیدند و به همین جهت در مقابل این تصمیم ایستادند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای دفع یک ضرر قطعی به این کنوانسیون می‌پیوندیم ، گفت: برخی می‌گویند شاید عضویت در این کنوانسیون بعدها ضررهای احتمالی داشته باشد در حالی که امروز قطعا مشکلات سیستم بانکی داریم و طرف‌های دیگر می‌گویند برای حل مشکلات بانکی باید به این کنوانسیون بپیوندد.

وی افزود : به دلیل عدم پیوستن ایران به این کنوانسیون، حتی بانک مرکزی عراق برای همکاری با ایران مشکل دارد و راه حل رفع موانع، آن است که این لوایح در مجلس تصویب شود.

عضو فراکسیون امید گفت: دفع ضرر قطعی بسیار ضروری‌تر از جلوگیری از ضرر احتمالی است./

برچسب ها

اجرای پیمان های پولی، اخبار برگزیده، مجلس شورای اسلامی، مقابله با تروریسم، پولشویی