رضایی کوچی:

تولیدکنندگان نمی توانند با سود تسهیلات ۱۸ درصد ادامه حیات دهند

رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت:هنگام هدفمندی یارانه ها پیش بینی ما بر این بود که این منابع به حوزه تولید سرازیر شود،اما این مسئله را فراموش کرده و منابع را میان مردم توزیع کردیم.

 خانه ملت؛ برنامه بهارستان رادیو گفتگو با موضوع نگاهی به طرح الحاق موادی به قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر با حضور محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

حضور محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفتگوی "بهارستان" رادیو گفتگو در این خصوص بیان کرد:هنگام هدفمندی یارانه ها پیش بینی ما بر این بود که این منابع به حوزه تولید سرازیر شود اما این مسئله را فراموش کرده و منابع را میان مردم توزیع کردیم.

وی ادامه داد:امروز تولید و صادرات واحدهای تولیدی نیاز اصلی کشور است و ما در این دو حوزه ضعیف عمل کرده ایم و اکنون واحدهای تولیدی ما یا فعال نیستند و یا با ظرفیت بسیار پایین فعالیت می کنند.

رضایی کوچی با بیان اینکه هزینه های تولید با فروش تناسبی ندارد،گفت:امروز تولیدکننده به جایی رسیده که با شرایط فعلی اگر تولید کند،مقرون به صرفه نیست و در هیچ جای دنیا به تولیدکننده وام با سود تسهیلات 18 درصد نمی دهند؛چرا که اینگونه تولیدکنندگان نمی توانند ادامه حیات دهند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس افزود: زمانی که تسهیلات ارزان قیمت در اختیار تولیدکنندگان قرار نگیرد،یا واحدهای تولیدی در ورطه نابودی قرار می گیرند و یا اینکه کیفیت کالاها تنزل پیدا می کند و عمده مولفه تاثیرگذار بر تولید،بانک ها هستند و دولت باید با بانک ها توافق کند و تسهیلات ارزان قیمت در اختیار تولیدکنندگان قرار دهد.

وی بیان کردکه اخیرا دولت سود تسهیلات در حزوه مسکن را از 8 به 6 و در بافت های معمولی از 9.5 به 6 درصد کاهش داده بنابراین نیاز است که بانک ها نرخ سود خود را کاهش دهند و با این شیوه به سمت تولیدات صادرات محور حرکت کرد.

رضایی کوچی با بیان اینکه در کشور نیاز به وضع قانون جدید نداریم،گفت:اکنون اراده،عزم ملی و ورود جدی دولت نیاز است و باید مالیات واحدهای تولیدی را حذف کرد؛چرا که این مالیات حجم سنگینی است که کمر تولیدکنندگان را شکسته است.

رئیس کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد:امروزه در کشورهای بزرگ دنیا بسته های حمایتی ویژه ای را برای تولید قرار می دهند؛بنابراین انتظار می رود درکشورمان با وجود این همه نیروی آماده کار تحصیلکرده،دولت اعطای تسهیلات ارزان قیمت را در دستورکار قرار دهد.

وی در پایان بیان کرد: دولت مجری حمایت از تولید داخلی است و باید در قالب لایحه موانع موجود را اصلاح و در صورت لزوم حذف کند چرا که تولید داخلی نفس های آخر خود را می کشد،اما هنوز این مطالبه از سوی دولت انجام نشده است./

برچسب ها

اخبار برگزیده، اعطای تسهیلات، افزایش تولید پایدار، رفع موانع تولید، مجلس شورای اسلامی