قربانی با یادآوری هفته ملی بدون دخانیات:

مصرف سالانه ۶۵ میلیارد نخ سیگار در کشور

نایب رییس کمیسیون بهداشت مجلس گفت: متاسفانه روزانه بالغ بر ۲۰ میلیارد تومان هزینه درمان بیماری های ناشی از مصرف دخانیات می شود.

  خانه ملت؛ محمد حسین قربانی با یادآوری هفته ملی بدون دخانیات با انتقاد از اینکه عزمی برای مبارزه با دخانیات وجود ندارد، گفت: متاسفانه مصرف سیگار و قلیان در کشور و میان بانوان افزایش یافته و از سویی در میان سنین زیر 18 سال نیز رشد زیادی داشته و این موضوع بسیار نگران کننده است.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی، نبود تفریحات سالم و ناهنجاری های اجتماعی را در گرایش نوجوانان، جوانان و بانوان به سمت مصرف دخانیات موثر دانست و افزود: دخانیات دروازه ورود مواد مخدر بوده و یکی از مولفه های افزایش مصرف دخانیات دسترسی آسان آن است.

وی اخذ مالیات و اعمال آن بر خرده فروشی را راهکار پیشگیری از مصرف دخانیات دانست و ادامه داد: نمی توان افراد را از مصرف دخانیات منع کرد اما باید به گونه ای عمل کرد که هر فردی هزینه دخانیات را خود بپردازد نه اینکه از جیب مردم پرداخت شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با انتقاد از اینکه 3 نفر از 4 نفری که به علت بیماری های قلبی و عروقی فوت می کنند مصرف کنندگان مواد دخانی هستند، تصریح کرد: متاسفانه روزانه بالغ بر 20 میلیارد تومان هزینه درمان بیماری های ناشی از مصرف دخانیات می شود.

قربانی با انتقاد از اینکه سالانه 65 میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف می شود، گفت: اغلب سیگارها به صورت قاچاق وارد کشور می شود در حالی که هیچ گونه اطلاعات و شناسنامه ای نداشته و از سویی مالیات و ارزش افزوده ای نیز پرداخت نمی شود و تمامی منافع آن به جیب قاچاقچیان خارج از مرز می رود.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس دهم، در مورد عدم اجرای قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات با بیان اینکه اجرای این قانون لازم الاجرا است، تصریح کرد: ایران عضو کنوانسیون چارچوب سازمان جهانی در مورد کنترل دخانیات است؛ این قانون در سال 85 در مجلس تصویب و در سال 86 از سوی شورای نگهبان تایید شد اما به صورت کامل اجرایی نشده است در حالی که به منظور برنامه ریزی برای مبارزه با مصرف مواد دخانی و حفظ سلامت عمومی ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات ترکیبی متشکل از وزرای بهداشت، بازرگانی، فرهنگ و آموزش و پرورش و از سویی فرمانده نیروی انتظامی، دونفر از اعضای کمیسیون بهداشت مجلس به عنوان ناظر، رییس سازمان صدا و سیما به عنوان ناظر، نماینده یکی از سازمان های غیردولتی مرتبط با دخانیات تشکیل و حتی ریاست این ستاد را نیز رییس جمهور بر عهده دارد در این رابطه انتظار می رود به عنوان یک معضل اجتماعی با یک اراده ملی با دخانیات مبارزه کرد.

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، با یادآوری موافقت مجلس دهم با افزایش مالیات بر خرده فروشی سیگار در لایحه بودجه 97، گفت: مجلس در اقدامی مهم در مورد تولید داخل کمترین مالیات بر خرده فروشی یعنی 7 درصد را لحاظ کرد و به مراتب برای تولید مشترک، برند و واردات تا 60 درصد مالیات بر خرده فروشی را پیش بینی کرد که از این مسیر مبلغی حدود 2 هزار میلیارد تومان درآمد کسب می شود که 50 درصد آن در اختیار وزارت بهداشت، 30 درصد وزارت ورزش وجوانان و 20 درصد آموزش و پرورش قرار می گیرد./

برچسب ها

اخبار برگزیده، دخانیات، قاچاق، مجلس شورای اسلامی، محصولات دخانی