ملکشاهی:

منافع ایران تضمین نشود برجام یک تکه کاغذ پاره خواهد بود

رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، گفت: اگر منافع ما تضمین نشود برجام یک تکه کاغذ پاره خواهد بود و در آن زمان ما هم از برجام خارج خواهیم شد.

 خانه ملت؛ اللهیار ملکشاهی با اشاره به شروط مقام معظم رهبری برای ادامه برجام با اروپا، اظهار داشت: ایشان تحلیل بسیار دقیقی از وضعیت آمریکا و وضعیت دولتمردان آمریکا داشتند. ایشان فرمودند امکان اینکه آمریکا و ایران بتوانند کنار هم باشند وجود ندارد چرا که آمریکا روحیه استکباری دارد و ایران هم نمی‌تواند این موضوع را قبول کند.

وی افزود: در قرارداد برجام باز هم آمریکا روحیه استکباری خود را نشان داد و برخلاف تمام مقررات بین‌المللی قدم برداشت در حالیکه جامعه بین‌المللی همه کشورها و دولت‌ها را به رعایت و تعهد به قراردادهای بین‌المللی ملتزم می‌کند.

رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس خاطرنشان کرد: رییس‌جمهور آمریکا در مقابل دوربین‌ها به جهانیان نشان داد که با افتخار از این معاهده خارج می‌شود در واقع ترامپ به نقض آشکار حقوق بین‌الملل افتخار می‌کرد. مقام معظم رهبری نیز فرمودند که باید از این فرد در سازمان ملل شکایت شود چرا که وی قواعد بین‌المللی را نقض کرد.

ملکشاهی تصریح کرد: شروطی که مقام معظم رهبری قائل شدند، شروطی هستند که یا در برجام به آن اشاره شده یا شروطی است که از موضوع برجام خارج است. برای مثال موضوع موشکی و دفاعی ما. طبیعتا هر کشوری در بحث دفاعی خود باید خودش را تقویت کند تا بتواند سیستم دفاعی کاملی داشته باشد. ایران هم همین کار را می‌کند.

وی اضافه کرد: منافع جمهوری اسلامی ایران در برجام باید از سوی کشورهای اروپایی و دو کشور دیگر به رسمیت شناخته شود.

رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تاکید کرد: برجام برای ما هم منافعی داشت و هم هزینه‌هایی. ما قسمتی از فعالیت هسته‌ای و ادامه غنی‌سازی را معطل کردیم، ما غنی‌سازی ۲۰ درصد داشتیم ولی اکنون این غنی‌سازی به چهار، پنج درصد یا کمتر رسیده است. اگر منافع ما در برجام تامین نشود غنی‌سازی باید به وضعیت اولیه خود باز گردد، برای مثال آب سنگین اراک باید به چرخه خود باز گردد.

ملکشاهی در خصوص اینکه اروپایی‌ها به تعهد خود پایبند می‌مانند یا خیر، گفت: اروپایی‌ها در مقاطع خیلی زیادی بی‌صداقتی خود را نشان دادند. به فرض اینکه منافع خود آنها در ادامه برجام باشد این موضوع را دنبال خواهند کرد اما آیا توان آنها به اندازه‌ای است که بتوانند خسارت خروج آمریکا از برجام را جبران کنند؟

به گزارش ایسنا؛ وی در پایان تصریح کرد: آمریکا به دنبال این است که تحریم‌هایش را احیا کند. قسمت زیادی از تحریم‌های ما مربوط به آمریکا بود. در این باره و در خصوص پایبند بودن اروپایی‌ها به تعهدشان تردید وجود دارد ولی نظام ما در خصوص خروج آمریکا از برجام عاقلانه رفتار کرد. اگر منافع ما تضمین نشود برجام یک تکه کاغذ پاره است و در آن زمان ما هم از برجام خارج خواهیم شد./

برچسب ها

اتحادیه اروپا، اخبار برگزیده، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، توافق هسته ای، ضمانت، مجلس شورای اسلامی