بابایی صالح تشریح کرد:

آخرین وضعیت بررسی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در مجلس

عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: در شرایط کنونی دستگاه های متولی حمایت از کودکان از جمله سازمان بهزیستی باید روند بررسی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان را پیگیری کنند تا به نتیجه برسد.

   خانه ملت؛ روح الله بابایی صالح در واکنش به اظهارنظری مبنی بر اینکه احتمال بروز کودک‌آزاری در خانواده‌های فقیر 20 برابر بیشتر از خانواده‌های ثروتمند است از آن تحت عنوان ادعایی خلاف واقع یاد کرد و گفت: فقر دلیلی بر بد بودن آدم‌ها نبوده و شاید به نوعی عدم توانایی برای تحقق خواسته‌های کودکانشان به دلیل نبود تمکن مالی در آنها مشاهده شود، اما نمی‌توان ادعا کرد که این موضوع باعث افزایش کودک‌آزاری در بین این خانواده‌ها می‌شود.

نماینده مردم بویین زهرا در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: بسیاری از خانواده‌های فقیر با محبت بیشتر سعی می‌کنند که خلاءهای ناشی از فقر را در بین فرزندان خود جبران کنند، کما اینکه نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد بسیاری از رتبه‌های برتر کنکور از بین خانواده‌های کم درآمد یا قشر متوسط جامعه هستند که در نهایت بهترین سمت‌ها را نیز به دست می‌آورند.

وی افزود: اگر فرزندان خانواده‌های قشر کم درآمد از کودک آزاری رنج ببرند هیچ گاه نمی‌توانند با وجود عدم بهره‌‍مندی از حمایت مالی از بهترین جایگاه در جامعه برخوردار شوند، البته نمی‌توان منکر این موضوع هم شد که به هیچ وجه در بین این قشر کودک‌آزاری مشاهده نمی‌شود، اما قطعا ارائه آمار 20 برابر بیشتر از خانواده‌های ثروتمند نمی‌تواند واقعیت داشته باشد.

بابایی صالح با اشاره به خانواده‌هایی که کودک آزاری در بین آنها بیشتر از سایر افراد جامعه مشاهده می‌شود خاطرنشان کرد: معمولا کودک آزاری در خانواده‌هایی بیشتر مشاهده می‌شود که پدر یا مادر و یا هر دو معتاد هستند یا خانواده‌هایی که ناسازگار بوده و به طور مداوم در حال مشاجره هستند.

روند بررسی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در حد شعار باقی مانده است

وی در بیان اقداماتی که از سوی مسئولان مربوطه برای حمایت از کودکانی که بیشتر در معرض کودک آزاری قرار دارند انجام شده است تصریح کرد: تاکنون تمهیداتی در این خصوص اندیشیده نشده است و حتی در لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان نیز به این موضوع به طور خاص پرداخته نشده است، ضمن اینکه این لایحه نیز که در جهت حمایت از کودکان کار تدوین شده، طی 2 سال گذشته به تصویب نرسیده و تنها در حد شعار باقی مانده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، یادآور شد: هم‌اکنون لازم است که دستگاه‌های متولی حمایت از کودکان از جمله سازمان بهزیستی روند بررسی این لایحه را پیگیری کنند تا به نتیجه برسد، چرا که در صورت تداوم بی‌توجهی مسئولان نسبت به این بخش نمی‌توان امیدوار بود که حرکت جدی در جهت حمایت از این کودکان صورت بگیرد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: با توجه به اتفاقات اخیر که در زمینه کودک آزاری در کشور افتاده است، دستگاه‌های متولی حمایت از این کودکان باید با قدرت به منظور تصویب قانونی در رابطه با ممانعت از تکرار این قبیل حوادث در جامعه ورود پیدا کنند، همچنین روند بررسی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان را از طریق کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس پیگیر باشند، ضمن اینکه کمیسیون اجتماعی هم از این آمادگی برخوردار است که در جهت ایجاد قانونی برای حمایت از کودکانی که در معرض کودک آزاری قرار دارند همکاری کند./

برچسب ها

اخبار برگزیده، تدوین قوانین جدید، مجلس شورای اسلامی، مسائل کودکان و نوجوانان، کودک آزاری