حسینی شاهرودی:

بانک ها، مالیات و بیمه ۳ مانع بزرگ برابر تولید در کشور هستند

نماینده شاهرود و میامی در مجلس، بابیان اینکه ۹۰ درصد موانع تولید در کشور متعلق به سه حوزه بانک، مالیات و بیمه هستند، گفت: خودتحریمی بزرگ ترین آفت اقتصاد است.

 خانه ملت؛ سید حسن حسینی شاهرودی در نشست گفتگوی بخش خصوصی و دولت استان سمنان به میزبانی استانداری، ضمن بیان اینکه خود تحریمی امروز بزرگ‌ترین آفت اقتصاد کشور است، تأکید داشت: ۹۰ درصد مشکلات و موانع تولید در ایران اسلامی به سه بخش بانک‌ها، مالیات و بیمه عمدتاً تأمین اجتماعی بازمی‌گردد که رفع آن کمک بزرگی به اقتصاد کشور می‌کند.

نماینده شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی، افزود: بانک‌ها و مؤسسات مالی ما امروز به بنگاه‌داری روی می‌آورند که امیدواریم با تغییر این رویه شاهد چرخه خرید سهام و فعالیت اقتصادی توسط آن‌ها باشیم چراکه بنگاه‌داری وظیفه بخش خصوصی است نه بانک‌ها.

قانون به درستی اجرا نمی‌شود

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس دهم با بیان اینکه اقتصاد کشور در برخی بخش‌ها قانون مناسب دارد اما عملیاتی شدن آن به‌خوبی صورت نمی‌گیرد، تأکید داشت: ما دچار خود تحریمی هستیم و تا زمانی که این مقوله بر اقتصاد حاکم باشد پیشرفت نخواهیم کرد.

حسینی شاهرودی بابیان اینکه اقتصاد ما بیش از آنکه از ناحیه تحریم‌ها آسیب ببیند از خودتحریمی‌ها آسیب‌دیده است، تأکید داشت: در سال‌های اخیر باوجود دغدغه‌های فراوان، به دلایل متعددی درزمینهٔ اقتصادی پیشرفت چندانی نداشته‌ایم، از سوی دیگر از ماحصل اقتصادی برجام نیز به‌درستی استفاده نکرده‌ایم.

وی افزود: شرایط امروز شرایط جنگ اقتصادی است، درحالی‌که بارها و بارها رهبر معظم انقلاب اسلامی بر ضرورت شکل‌گیری اتاق جنگ تأکید کردند و متأسفانه این مهم انجام نشد.

برخی جنگ اقتصادی را باور ندارند

عضو خانه ملت در ادامه و بابیان اینکه متأسفانه هنوز هستند کسانی که جنگ اقتصادی را باور ندارند، گفت: برجام یک جنگ اقتصادی تمام‌عیار بین آمریکا و ایران بود و ما در این جنگ اقتصادی نتوانستیم متناسب با شرایط، آرایش جنگی بگیریم.

حسینی شاهرودی بابیان اینکه خروج آمریکا از برجام مبین همین موضوع است که ما با این کشور در جنگ اقتصادی هستیم، تأکید داشت: آمریکا می‌خواست نشان دهند که هیچ تعهدی برای تقابل با ایران اسلامی در جنگ اقتصادی ندارد و لذا از برجام خارج شد اما در عین ناباوری هنوز عده‌ای نمی‌خواهند این امر را بپذیرند.

به گزارش مهر، وی در ادامه به مشکلات نوسان ارز در ماه‌های نخستین سال۹۷ اشاره کرد و بابیان اینکه افت شدید صادرات و سرایت قاچاق به حوزه صادرات از مهم‌ترین پیامدهای منفی سیاست ارزی‌ بوده است که می‌تواند به ورود قاچاق در حوزه صادرات نیز بینجامد که تا کنون از آن خبری نبود./

برچسب ها

آسیب شناسی اقتصاد، اخبار برگزیده، افزایش تولید پایدار، رفع موانع تولید، مجلس شورای اسلامی