کمالی پور:

مقصر خروج آمریکا از برجام دولت ایران نیست

نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس معتقد است در مسأله خروج آمریکا از برجام نمی توان ایران یا سایر کشورهای اروپایی را مقصر دانست چرا که این یک رفتار در حوزه سیاست خارجی کشور دیگری بوده که بر اساس منافع آنها صورت گرفته است.

   خانه‌ ملت؛ یحیی کمالی پور درباره خروج آمریکا از برجام و با اشاره به ضرورت های بین المللی که ایجاب می کند یک کشور در یک موافقتنامه باقی بماند، گفت: برجام یک قرارداد چندجانبه میان چند کشور بود که به امضا رسید و یکی از آنها ایالات متحده بود.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی برهمین اساس یادآور شد: از نظر مقررات بین المللی کشورهایی که قراردادی را امضا می کنند در وهله اول باید به مفاد آن پایبند بوده و از نظر منشور اخلاقی نیز وفای به عهد داشته باشند.

وی در ادامه با بیان اینکه اگر کشوری به صورت یکطرفه از قراردادی خارج شود، نوعی نقض بین المللی صورت گرفته و ارتباطی به سایر کشورهای حاضر در قرارداد ندارد، اظهار داشت: خروج آمریکا از برجام نیز ارتباطی به جمهوری اسلامی و سایر کشورهای حاضر در قرارداد ندارد چنانچه ممکن بود یک کشور اروپایی از توافق خارج شود از این رو ما نمی توانیم گناه خروج آمریکا از برجام را گردن کشورهای دیگر یا کشور خودمان بیاندازیم.

کمالی پور ادامه داد: آمریکا باید خود الزامات مربوط به توافقنامه ها را رعایت کند که درباره برجام این کار را نکرده است و در نهایت تنها بازتاب منفی برای این کشور خواهد داشت و نگاه بین المللی را نسبت به این کشور تغییر خواهد داد.

این نماینده مردم در مجلس دهم در ادامه با تأکید بر اینکه کشورها اغلب به دنبال منافع خود هستند، عنوان کرد: با این حال نباید این موضوع باعث شود منشور سازمان ملل درباره حقوق بین المللی کشورها مخدوش شود چنانچه توجه بیش از حد آمریکا به منافع خود باعث شد اتفاق نظر کشورها درباره برجام با خروج این کشور از توافقنامه برای جامعه جهانی مشکل ایجاد کند.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه خروج آمریکا از برجام ارتباطی به دولت جمهوری اسلامی ایران ندارد، خاطرنشان کرد: تنها ایراد و نقصی که می توان به برجام وارد دانست عدم دریافت تضمین های لازم برای باقی ماندن کشورها در برجام است که باعث شد امروز آمریکا به راحتی از این توافق خارج شده و ما به دنبال اما و اگرهای این خروج باشیم./

برچسب ها

اخبار برگزیده، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، توافق هسته ای، ضمانت، مجلس شورای اسلامی