مرکز پژوهش های مجلس ارزیابی کرد؛

بررسی چالش های معدنکاری زغال سنگ ایران

مرکزپژوهش های مجلس شورای اسلامی طی گزارشی به بررسی چالش های معدنکاری زغال سنگ ایران پرداخت.

به گزارش روابط عمومی مرکزپژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفترمطالعات انرژی، صنعت و معدن مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی با عنوان «بررسی چالش‌های معدنکاری زغال سنگ ایران» آورده است؛ ایران از نظر ذخایر زغال سنگ حدود 1 درصد ذخایر دنیا را به خود اختصاص داده به طوری که ذخایر زمین شناسی زغال سنگ در ایران حدود 14 - 11 میلیارد تن و ذخایرقطعی حدود 1 / 1 میلیارد تن است. زغال سنگ در دو نوع حرارتی و کک شو عرضه میشودکه بزرگترین مصرف کننده زغال سنگ کک شو در ایران، شرکت ذوب آهن اصفهان است.

این گزارش می‌افزاید؛ در سال‌های اخیر معدنکاران زغال سنگ با مشکلات عدیده ای مواجه بوده‌اند که ازمهمترین آنها می‌توان به نبود روشی شفاف برای تعیین قیمت زغال سنگ، وجود خریدارانحصاری، مطالبات معوق معدنکاران زغال سنگ، هزینه‌های بالای استخراج معادن واستفاده از تکنولوژی و ماشین آلات سنتی اشاره کرد. علاوه بر این موارد، مصرف کنندگان داخلی زغال سنگ نیز بر این باورند که کیفیت زغال سنگ داخلی، استانداردهای فنی مورد نظر برای فرآیند تولید فولاد به روش کوره بلند را تأمین نمی‌کند. همچنین مسائل و مشکلات موجود در حوزه معدنکاری زغال سنگ ازجمله چگونگی واگذاری معادن دولتی، سرمایه گذاری در این بخش را با چالش‌های جدی مواجه کرده است.

در این گزارش ضمن بررسی چالش‌های حوزه معادن زغال سنگ، راهکارهایی برای مرتفع کردن مشکلات این بخش ارائه شده است. تدوین اجرای استراتژی جامع معادن و صنایع وابسته به زغال سنگ برای ایجاد فضای امن سرمایه گذاری، تدوین روشی شفاف برای قیمت گذاری زغال سنگ توسط کارگروههای تخصصی و مستقل، استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی واقعی در استخراج و فرآوری زغال سنگ، کنترل موردی تعرفه واردات زغال سنگ،حمایتهای دولتی از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان زغال سنگ در کاهش هزینه های تولید و افزایش بهره وری، حمایت از توسعه صنایع مصرف کننده زغال سنگ و تنوع بخشی به سبد انرژی کشور به منظور خروج بازار مصرف زغال سنگ در کشور از حالت انحصاری و امکان ورود به بورس کالا ازجمله راهکارهای ارائه شده در این زمینه است.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.

برچسب ها

اخبار ویژه، اقتصاد معدنی، اکتشافات معدنی، بخش معدن ایران، بخش معدن و صنایع معدنی