جمالی نوبندگانی:

روند کُند مذاکرات برجامی به دلیل فشار آمریکا بر اروپا

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس، دلیل روند کُند مذاکرات را علاوه بر تعدد دیدگاه های مختلف، فشار آمریکایی ها به اروپا دانست.

   خانه‌ملت؛ محمدجواد جمالی نوبندگانی در خصوص روند مذاکرات برجامی جمهوری اسلامی ایران و طرف‌های اروپایی، گفت: اروپایی‌ها از خود اراده و تصمیم مشخصی ندارند، از این رو در نشست گروه هفت مورد تحقیر ترامپ قرار گرفتند زیرا رئیس‌جمهور آمریکا به محض ترک این نشست، امضای خود پای بیانیه مشترک را پس گرفت.

آماده باش رهبری برای افزایش غنی‌سازی و مسکوت ماندن CFT دو اقدام ایران برای فشار به اروپا در مذاکرات

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: اروپایی‌ها به شدت تحت تاثیر و فشار آمریکایی‌ها هستند از این رو جمهوری اسلامی در مدت اخیر دو اقدام اساسی انجام داد، نخست دستور مقام معظم رهبری برای آماده باش برخی اقدامات صلح آمیز هسته‌ای و دومین اقدام عدم تصویب لایحه CFT در مجلس شورای اسلامی بود.

وی افزود: نمایندگان این لایحه را مسکوت گذاشته و تعیین تکلیف آن را دو ماه به تعویق انداختند تا نشان دهیم اگر اروپایی‌ها با آمریکا همراهی کنند و تحریم‌ها بازگردد، برای ایران ماندن یا خروج از لیست سیاه تفاوتی نخواهد داشت. در صورتی که ایران در لیست سیاه نباشد اما آمریکا تحریم‌های خود را علیه ما اعمال کند، شرایط برای جمهوری اسلامی یکسان است.

جمالی نوبندگانی یادآور شد: این دو اقدام برای حفظ فشار بر اروپایی‌ها توسط جمهوری اسلامی ایران انجام شده است، دیپلمات‌های ایرانی نیز همچنان در حال مذاکره با طرف‌های اروپایی و اتحادیه اروپا هستند اما هنوز پاسخ صریح و روشنی از سوی طرف‌های مقابل دریافت نشده است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: روند مذاکرات با اروپایی‌ها به دلیل تعدد نظرات و کشورهایی که باید با آنها وارد مذاکره شویم، طولانی شده است و ایران هم تا زمانی که ضمانت‌های عملی دریافت نکند، کوتاه نخواهد آمد.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ روسای جمهوری اسلامی ایران و فرانسه عصر سه‌شنبه (22 خرداد) در تماسی تلفنی، درباره روابط دوجانبه، منطقه‎ای و مسایل مرتبط با برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، گفت وگو و تبادل نظر کردند.

حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان با اشاره به محدودیت زمانی برای ارائه راه حل های عملی و با تاکید بر اینکه "نباید اجازه دهیم این دستاورد بسیار بزرگ دیپلماسی با اقدامات یک جانبه و پیمان شکنی دیگران نابود شود"، گفت: اگر ایران نتواند از امتیاز این توافق استفاده کند، عملا ماندن در آن، امکان پذیر نخواهد بود.

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه نیز دراین تماس تلفنی با تاکید مجدد بر اینکه پاریس به برجام پایبند است و تمام تلاش خود را برای حفظ آن بکار گرفته است، از یک سلسله اقدامات و راه حل های عملی جهت جبران بهره مندی ایران از منافع ماندن در برجام خبر داد./

برچسب ها

اتحادیه اروپا، اخبار برگزیده، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، ضمانت، مجلس شورای اسلامی