جعفرزاده ایمن آبادی:

تسهیلات بانکی با سفته بازی هدر رفته است

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که برای مدیریت تسهیلات بانکی باید بانک تخصصی کارآفرینی تاسیس شود و از تجربه کشورها در این زمینه استفاده کرد.

   خانه ملت؛ غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی با اشاره به اینکه در تامین مالی مشکلاتی وجود دارد، اظهار داشت: از چند دولت قبل بارها موضوع تامین مالی را مطرح کردیم و راه کارهایی برای رونق بنگاه های اقتصادی و توسعه آنها ارائه کردیم؛ اما تاثیری نداشت.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی از کشورهای آسیای شرقی در عرضه اشتغالزایی و رونق بخشیدن به بنگاه های زودبازده عملکرد بسیار خوبی دارد، این بنگاه های زودبازده در بازه زمانی بلند مدت تجمیع و به بنگاه مادر تبدیل شد، در بررسی ها مشخص شد تاسیس بانک کارآفرین در این زمینه نقش آفرینی کرده است.

نماینده مردم رشت در مجلس دهم شورای اسلامی در توضیح بانک کارآفرین گفت: بانک کارآفرین بانکی است که تسهیلات در آن متمرکز است فرض کنید به کشاورز، گردشگر، صادر کننده و غیره تسهیلات می دهد و هرج و مرج در این زمینه وجود ندارد چرا که بانک به صورت تخصصی در این زمینه عمل می کند در حالی که در ایران به این سبک عمل نمی شود.

وی عنوان کرد: بانک های تخصصی ایران در مقاطعی با دستور دولت ها تصمیم گرفتند تسهیلاتی را ارائه دهند و در مقطعی برای اشتغالزایی و رونق بنگاه ها اقدام کردند؛ اما از آنجایی که مقطعی بود نتیجه نداشت.

این نماینده مجلس تاکید کرد: در شرایطی که در این زمینه مطالعه شده و تجربه کشورهای مختلف از تاسیس بانک های تخصصی وجود دارد لازم است به این سمت حرکت کرد تا هم بانک ها آسیب نبینند و هم پروژه های وتسهیلات غیر هدفمند توزیع نشود.

جعفرزاده ایمن آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از عملکرد بانک ها در سال های گذشته اظهار داشت: اقدامات مقطعی بانک ها برای ارائه تسهیلات، سرمایه ها هدر رفت، چرا که وارد سفته بازی و زمین بازی شد، به نظر می رسد یک بار برای همیشه باید به سمت تاسیس بانک تخصصی رفت که در این باره مطالعه شده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به موفقیت کشورهای ژاپن، چین و کره جنوبی بیان داشت: آنها با توجه به صنایع خانگی و بنگاه های زودبازده موفق به رشد صنعت ابریشم در کشورشان شدند و اکنون صنعت نساجی آنها رشد قابل توجهی پیدا کرده است./

برچسب ها

اخبار برگزیده، اشتغال زایی، اعطای تسهیلات، توسعه کارآفرینی، مجلس شورای اسلامی