جمالی نوبندگانی مطرح کرد:

اقدامات آمریکا در افغانستان تاکتیکی برای امتیازگیری از دولت و گروه های معارض

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به اینکه طالبان دست نشانده آمریکا در افغانستان هستند، گفت: تمام اقدامات آمریکا تاکتیکی برای حضور در منطقه با هدف اخذ امتیاز از دولت ها و گروه های معارض است.

   خانه‌ ملت؛ محمدجواد جمالی نوبندگانی در توضیح نقش آمریکا در جریان مذاکرات صلح دولت افغانستان با طالبان و اعلام آمادگی وزیر خارجه آمریکا برای پیوستن به مذاکرات صلح، گفت: طالبان به وسیله خود آمریکا به وجود آمده و یکی از دست نشانده های آمریکا در منطقه هستند. مداخله آمریکا نیز قابل پیش‌بینی بود زیرا طالبان به کمک آمریکایی‌ها به بسیاری از اقدامات تروریستی دست زده‌اند.

انتقال القاعده و داعش به افغانستان با هدف کنترل طالبان و دولت افغانستان

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: از سوی دیگر آمریکا برای کنترل طالبان و دولت افغانستان بسیاری از نیروهای القاعده و داعشی‌ها را به افغانستان منتقل کرده تا موجبات افرایش فشار به افغانستان، تهدید علیه جمهوری اسلامی ایران و رقابت درون گروهی برای کنترل نیروهای تندرو تامین شود.

جمالی نوبندگانی افزود: دولت افغانستان در آستانه عید فطر موضوع آتش بس را اعلام کرد چراکه از نظر مردمی وجهه دولت زیر سوال رفته بود و پایگاهش تضعیف شده بود، از این رو طالبان هم در آن شرایط این پیشنهاد را پذیرفت.

حمایت جمهوری اسلامی از مذاکرات صلح در افغانستان/ تاثیر ثبات در منطقه بر حفظ مرزهای ایران

وی ادامه داد: در هر حال جمهوری اسلامی از هر نوع مذاکرات در راستای صلح و ثبات منطقه حمایت کرده زیرا ثبات در جهت حفظ مرزهای ما بسیار موثر است، در حقیقت جمهوری اسلامی خواهان پایان خونریزی در کشورهای منطقه می باشد.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: اینکه آمریکایی‌ها خواهان صلح و تحقق مذاکرات صلح هستند بسی جای تامل دارد، زیرا تاکنون تمام اقداماتشان تاکتیکی برای حضور در منطقه با هدف اخذ امتیاز از دولت‌ها و گروه‌های معارض بوده است.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده که آماده پیوستن به مذاکرات صلح با طالبان است، این در حالی است که محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان به تازگی در پیام ویدیویی تمدید آتش‌بس سراسری با طالبان را اعلام کرد و گفت که جزئیات آن بعدا منتشر می‌شود اما با وجود اعلام تمدید یک طرفه آتش‌بس از سوی دولت افغانستان، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان به بی‌بی‌سی گفت که این گروه قصد تمدید آتش‌بس را ندارد./

برچسب ها

اخبار برگزیده، افغانستان، ایالات متحده، تحولات منطقه ای، صلح، مجلس شورای اسلامی