جمالی نوبندگانی تشریح کرد:

رویاهای ترامپ برای نتایج اقتصادی افزایش تعرفه واردات کالاهای خارجی

عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقد است سیاست آمریکا در افزایش تعرفه واردات کالاهای خارجی صرفا در کوتاه مدت می تواند مشکلات اقتصادی این کشور را برطرف کند.

   خانه‌ ملت؛ محمدجواد جمالی نوبندگانی با اشاره به جنگ اقتصادی که آمریکا با افزایش تعرفه واردات کالاهای سایر کشورها در حوزه بین الملل راه انداخته است، گفت: آمریکایی ها به شدت از رشد شتابان اقتصادی، نظامی و نفوذ منطقه ای چین نگران هستند.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به تفاوت سیاست های دموکرات ها و جمهوریخواهان آمریکایی در حوزه اقتصاد بین الملل اظهار داشت: نوع مواجهه با چین یکی از محل های اختلاف دموکرات ها و جمهوریخواهان آمریکایی بوده و در این بین ترامپ هم دیدگاه های تاجرمآبانه ای دارد که بر اساس آن اقدام می کند.

وی در ادامه با بیان اینکه باید اذعان کنیم که بسیاری از اهرم های اقتصادی دنیا همچنان در دست آمریکا است، عنوان کرد: امروز قدرت بانک جهانی و چاپ و نشر دلار در دست آمریکایی ها بوده از این رو آنها این توان را دارند تا همچنان فشارهای بین المللی را بر سایر کشورها اعمال کنند اما اینکه این فشارها نتیجه خاصی داشته باشد، چندان اینگونه نیست.

جمالی نوبندگانی ادامه داد: چینی ها آنقدر ابزار، تجهیزات و نیروی انسانی دارند که آمریکا هرچه از لحاظ تعرفه واردات به آنها فشار بیاورد، آنها می توانند مقابله اقتصادی کرده و قیمت تمام شده کالا را به نحوی در بیاورند که همچنان برای آنها قابل رقابت باشد که کشورهای اروپایی و آمریکا از این مزیت برخوردار نیستند.

این عضو فراکسیون مستقلین ولایی در مجلس دهم اضافه کرد: سیاستی که آمریکا در قبال چین و سایر کشورهای هم پیمان خود در حوزه اقتصادی در پیش گرفته در درازمدت جواب نمی دهد و صرفا در کوتاه مدت می توانند مشکلات داخلی این کشور را برطرف کنند چرا که این کشورها نیز توانایی آن را دارند تا تعرفه واردات کالاهای آمریکایی را بالا ببرند.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه چینی ها هرگز به دنبال افزایش تنش با آمریکایی ها نیستند، خاطرنشان کرد: در شرایطی که چینی ها در حال توسعه اقتصادی هستند ترجیح می دهند چندان وارد تنش سیاسی با آمریکا نشوند با این حال این رفتار آمریکا باعث خواهد شد کشورهای کوچک تر با اقتصاد ضعیف تر تحت تأثیر قرار گیرند./

برچسب ها

اخبار برگزیده، ارتباط و همگرایی بین چین و جهان، اصلاح تعرفه ها، ایالات متحده، مجلس شورای اسلامی