ابوترابی:

دلایل آمریکا برای خروج از شورای حقوق بشر چیست؟

رئیس فراکسیون حقوق بشر مجلس معتقد است غیرالزام آور بودن مصوبات شورای حقوق بشر و ناتوانی این شورا در نادیده انگاشتن جنایات آمریکا مقدمات خروج این کشور از این شورا را فراهم کرده است.

   خانه ملت؛ ابوالفضل ابوترابی با اشاره به خروج قریب الوقوع آمریکا از شورای حقوق بشر، گفت: اکثر مصوبات شورای حقوق بشر الزام آور نبوده و بیشتر حالت ارشادی و توصیه ای دارد.

نماینده مردم نجف آباد در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به سازوکار بررسی دوره‌ای جهانی(UPR) در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد عنوان کرد: اسفند هر سال پرونده های مختلف هر کشور در جلسه ای در ژنو توسط شورای حقوق بشر بررسی شده و مأموران ویژه هر کشور گزارشی ارائه می کنند که بعد از فوت عاصمه جهانگیر گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران، تا کنون گزارشگر دیگری منصوب نشده است.

وی در ادامه با بیان اینکه مصوبات شورای حقوق بشر الزامی برای کشورها نداشته مگر اینکه قطعنامه سازمان ملل روی آرای آن صادر شود، اظهار داشت: از این رو آمریکا الزامی به حضور در این شورا نمی بیند ضمن اینکه نقض حقوق بشر در آمریکا نیز در حد اعلی بوده و چیزی از رژیم صهیونیستی کم ندارد.

ابوترابی در ادامه به برخی موارد نقض صریح حقوق بشر در ایالات متحده اشاره و بیان کرد: بارها در مدارس آمریکایی شاهد قتل عام دانش آموزان بی گناه بوده ایم که قربانی سازمان های مافیایی آمریکایی شده اند و یا اخیرا آماری مبنی بر جدا شدن 2 هزار کودک از خانواده های خود به خاطر سیاست های مهاجرتی آمریکا منتشر شده است همچنین تعداد زندانیان در آمریکا از کشورهای دیگر بسیار بیشتر بوده و وضعیت بسیاری از انها نامحدود است.

عضو کمیسیون شوراها در مجلس دهم ادامه داد: از سوی دیگر آمریکا از رژیم صهیونیستی حمایت می کند که اخیرا راهپیمایی های مسالمت آمیز فلسطینیان را به راحتی مورد هدف قرار داده و هزاران تن را کشته و زخمی کرده است از این رو شورای حقوق بشر نیز نمی تواند چشم خود را روی این جنایات آشکار ببندد.

وی افزود: جنایات کشورهایی همچون امارات، عربستان، سودان، آمریکا، فرانسه و انگلستان درباره یمن نیز آنچنان بیشمار و هویدا شده است که به زودی در آینده نزدیک شاهد محاکمه این کشورها خواهیم بود.

ابوترابی همچنین در ادامه به فرهنگ قلدرمآبی آمریکا اشاره و اظهار کرد: در کنار سیاست های همیشگی آمریکا از زمان روی کار آمدن ترامپ شاهد بهم ریختگی در عرصه بین الملل شده ایم چنانچه رئیس جمهور تاجرپیشه آمریکایی تمام سیاست خارجی این کشور را بر اساس سود و زیان تعریف کرده و با کلاه گذاشتن سر کشورها کسب درآمد می کند که البته در بلند مدت این سیاست جواب نمی دهد.

رئیس فراکسیون حقوق بشر مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر بسیاری از کشورهای همکار آمریکا به خاطر تعرفه 25 درصدی واردات کالا به آمریکا در مقابل این کشور ایستاده اند و به زودی محصولات مورد نیاز خود را از کشورهایی به جز آمریکا تهیه می کنند از این رو این سیاست ترامپ در بلندمدت آمریکا را دچار ضرر و زیان می کند./

برچسب ها

اخبار برگزیده، ایالات متحده، جنایت های وحشیانه، حقوق بشر، رژیم صهیونیستی، مجلس شورای اسلامی