کاظمی:

اروپا باید برای حفظ برجام فداکاری بیشتری کند

نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: حفظ برجام فرصت خوبی برای اروپایی هاست که نشان دهند در پیمودن راه خود از آمریکا مستقل هستند.

   ایسنا؛ محمد کاظمی با اشاره به اظهارات معاون وزیر امور خارجه در رابطه با اینکه اروپا باید برای حفظ برجام فداکاری بیشتری کند، اظهار داشت: حفظ برجام به نفع اروپاست چرا که بازار ایران برای کشورهای اروپایی و کشورهایی که طرف توافق ایران در برجام هستند، بازار مناسبی است. ایران حدود ۸۰ میلیون جمعیت دارد که می‌تواند برای رفع بخشی از نیازهای خود به کشورهای اروپایی مراجعه کند و آنها نیز می‌توانند بازار خوبی در کشور ما داشته باشند.

وی در ادامه بیان کرد: علاوه بر این اروپا از اول درصدد این بود که استقلال خود را از آمریکا نشان دهد و اکنون یک فرصت برای اروپاست تا بتواند نشان دهد که راه خود را مستقل از آمریکا ادامه می‌دهد. از نظر من حفظ برجام برای اروپا هم به لحاظ سیاسی و هم به لحاظ اقتصادی حائز اهمیت است.

کاظمی خاطرنشان کرد: برجام توافقی در جهت رفع مشکلات ما با اروپاست و آنها نیز متقابلا توقعاتی از ما دارند، ما نیز بر اساس آنچه تعهد کردیم به تعهدات خود پایبند هستیم اما اگر قرار باشد این معاهده بین‌المللی به راحتی نقض شود و شاهد باشیم که آمریکا برخلاف همه موازین حقوقی، بین‌المللی و سیاسی از این توافق خارج می‌شود دیگر هیچ کشوری به تعهدها مقید نخواهد بود.

وی گفت: اقدام ترامپ یک ضربه به امنیت بین‌المللی وارد کرد. وقتی کشوری که مدعی دیپلماسی قوی و رعایت حقوق بشر است به راحتی از یک توافق بین‌المللی خارج می‌شود از کشورهای دیگر توقعی نمی‌توان داشت.

این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس افزود: اروپا نیز امروز برای حفظ برجام تلاش می‌کند اما کشورهای اروپایی نیز مشکلاتی در این مسیر دارند چرا که بسیاری از کارهای پرحجم صنعتی را شرکت‌های خصوصی و مرتبط با آمریکا انجام می‌دهند و برای این شرکت‌ها برقراری ارتباط با ایران نیز مشکل‌ساز است و برای اروپا زحمت است تا بتواند فرصت را برای این شرکت‌ها فراهم کند.

نماینده مردم ملایر در مجلس ادامه داد: آمریکا نیز این روزها در بحث مبادلات تجاری و تعرفه‌ها با اروپا بد عمل می‌کند. اروپا نیز باید در این مقطع زمانی تکلیف خود را مشخص کند. امروز امنیت امری جهانی و بین‌المللی است و نمی‌توان گفت اروپا امنیت داشته باشد اما آسیا امنیت نداشته باشد. امنیت یک مقوله فراگیر و بین‌المللی است که حفظ آن برای همه کشورها اهمیت دارد.

وی تصریح کرد: امروز شاهد توسعه تروریسم هستیم، می‌بینیم که حتی امن‌ترین نقطه اروپا نیز از گزند تروریسم در امان نخواهد ماند لذا همه کشورهای جهان باید برای حفظ امنیت که یک مقوله جهانی است تلاش کنند. اگر امروز به دنبال صلح جهانی و تامین آرامش برای ملت‌ها هستیم باید با کشورهایی که به قوانین و موازین بین‌المللی پایبند هستند همراهی و همکاری داشته باشیم. ما از ابتدای پیروزی انقلاب به تعهدات بین‌المللی در رابطه با برقراری امنیت پایبند بودیم و خودمان نیز قربانی تروریسم و ناامنی هستیم.

به گزارش ایسنا؛ نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: ما در آستانه هفت تیر هستیم که ۷۲ تن از شهدای گرامی خود را در حملات تروریستی از دست دادیم. همه باید برای تقویت امنیت در دنیا تلاش کنیم و برجام نیز به دنبال همین هدف است./

برچسب ها

اتحادیه اروپا، اخبار برگزیده، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، توافق هسته ای، مجلس شورای اسلامی