قانون ملی فضا ـ ضرورت، چالش ها و الزامات آن در کشور

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی طی گزارشی به بررسی چالش ها و الزامات قانون ملی فضا و ضرورت آن در کشور پرداخته است.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات ارتباطات و فناوری‌های نوین مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی طی گزارشی با عنوان «قانون ملی فضا ـ ضرورت، چالش‌ها و الزامات آن در کشور» آورده است؛ با توجه به اهمیت حوزه فضایی کشور، توجه به ظرفیت‌های آن با عنایت به منویات مقام معظم رهبری و اسناد بالادستی با هدف رشد و شکوفایی این حوزه یکی از مأموریت‌های مهم دولت است.

این گزارش می‌افزاید؛ نظر به هزینه‌بر بودن فعالیت‌های فضایی و محدودیت منابع مالی دولتی در بخش فضا، استفاده از ظرفیت و توان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در پرتو اصل چهل‌و‌چهارم قانون اساسی یکی از شاخص‌ترین راهبردهای پیشرفت در این حوزه است و از مهمترین شروط تحقق آن ایجاد بسترهای حقوقی و قانونی مناسب و به‌روز شونده خصوصاً در موضوع تدوین و تصویب قانون ملی فضا با هدف ایجاد هماهنگی و رشد و توسعه فعالیت‌های فضایی در عرصه ملی و فراملی می‌باشد.

این گزارش تصریح می‌کند که بخش خصوصی برای ورورد به حوزه فضایی کشور با چالش‌های متعددی روبرو است؛ از آن جمله می‌توان به عدم تبیین شفاف محدوده فعالیت‌های بخش خصوصی و دولتی،‌ عدم کفایت راهبردها و سیاست‌های حمایت‌گرانه و حضور کمرنگ در زنجیره ارزش جهانی فضا اشاره کرد که در تمامی این موارد خلأ قانون ملی فضا مشهود می‌باشد. ضرورت قانون ملی فضا در حوزه بین‌الملل نیز به لزوم توسعه همکاری‌های بین‌المللی و ارائه رویکرد شفاف‌تری از فعالیت‌های صلح‌آمیز فضایی جمهوری اسلامی ایران در مجامع جهانی بازمی‌گردد. مسائلی که می‌بایست در تدوین قانون ملی فضا مورد توجه قرار گیرد عبارت از موضوعات مرتبط با فعالیت‌های فضایی به استناد معاهدات بین‌المللی در رابطه با فضای ماورأ جو و همچنین برقراری سازوکارهای قانونی با هدف حمایت از مشارکت و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در فعالیت‌های فضایی می‌باشد. از مهمترین ملزومات اجرای قانون ملی فضا در کشور تشکیل جلسات شورای عالی فضایی و همچنین ارتقای جایگاه سازمان فضایی ایران به‌عنوان یک سازمان توسعه‌ای با عملکرد آژانس ملی فضایی مستقل است.

 

برچسب ها

اخبار پژوهشی