نعمتی مطرح کرد:

احتمال برگزاری نشست اضطراری اوپک

عضو هیئت رییسه مجلس، گفت: نماینده ایران در اوپک عنوان کرده که اگر کشوری خارج از سقف اوپک تولید کند باید اجلاس فوق العاده اوپک برگزار شده و تصمیمات جدیدی اخذ شود.

   خانه ملت؛ بهروز نعمتی با اشاره به اظهارنظر برخی کشورهای تولیدکننده نفت عضو اوپک درباره توافق اعضا برای افزایش سقف تولید نفت، گفت: سقف تولید نفت اوپک مشخص بوده و 29 میلیون بشکه در روز است و در اجلاسیه اخیر اوپک نیز مقرر شده که اعضا مازاد بر این سقف تولید نداشته باشند.

عضو هیت رییسه مجلس شورای اسلامی، که به همراه وزیر نفت در اجلاسیه اخیر اوپک حضور داشت، افزود: کشورهایی همانند عربستان، ونزوئلا و لیبی نتوانستند در سقف تعیین شده تولید داشته باشند که می توانند تولیدات خود را افزایش دهند.

اوپک مجموعه غیر سیاسی است

وی با بیان اینکه این موضوع که کشوری بتواند سهم کشور دیگری را پر کند بستگی به توافق بین دو کشور دارد، ادامه داد: بعید است این اتفاق رخ دهد، چراکه ونزوئلا اعلام کرده که تا 2 ماه آینده 300 هزار بشکه نفت به میزان تولیدات خود می افزاید.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: اوپک مجموعه غیر سیاسی است و همه اعضا باید به تعهدات و مصوباتی که در این جلسات اخذ شده پایبند باشند.

وی با اشاره به واکنش ایران در برابر هر نوع زیر پا گذاشتن تعهدات توسط اعضای اوپک، افزود: کاظم پور اردبیلی نماینده ایران در اوپک عنوان کرده که اگر کشوری خارج از سقف اوپک تولید کند باید اجلاس فوق العاده اوپک برگزار شده و تصمیمات جدیدی اخذ شود.

عضو هیت رییسه مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه برخی اعضای اوپک با طرح مباحثی مبنی بر افزایش سقف تولید نفت می خواهند جو روانی ایجاد کنند، تصریح کرد: اعضای اوپک تحت تاثیر آمریکا قرار نمی گیرد، چراکه علیرغم اینکه ترامپ تلاش کرد که سازمان اوپک قرار دهد؛ اما عملا این اتفاق رخ نداد زیرا اوپک سازمان مستقلی است./

برچسب ها

اخبار برگزیده، اقتصاد نفتی، امکانپذیری گسترش تولید و صادرات نفت، مجلس شورای اسلامی، کشورهای اوپک