سعیدی:

قطع به یکباره ارز دانشجویی به تحصیل دانشجویان در خارج از کشور لطمه وارد می کند

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس پر شدن ظرفیت ارز دانشجویی برای توقف ارائه ارز دولتی به دانشجویان خارج از کشور را غیر قابل توجیه خواند و گفت: بانک مرکزی ارز لازم برای دانشجویان خارج از کشور را مهیا کند.

   خانه ملت؛ زهرا سعیدی مبارکه با انتقاد از روند نامناسب تخصیص ارز دولتی به دانشجویان خارج از کشور، عنوان کرد: قطع یا کم شدن ارز دانشجویی باید پیش از اقدام به مهاجرت دانشجویان رسماً اعلام می‌شد تا دانشجویانی که مهاجرت تحصیلی کرده‌اند با اطلاع از این موضوع، برنامه‌ریزی‌های خود را انجام دهند.

نماینده مبارکه در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه قطع یا کم کردن ارز تحصیلی قطعا به تمرکز و وضعیت تحصیلی دانشجویان خارج از کشور لطمه وارد می‌کند، افزود: وزرای اقتصاد، علوم و بانک مرکزی باید شرایط مناسب را برای تحصیل دانشجویان خارج از کشور مهیا کنند و نباید در چنین شرایط آن‌ها به حال و روز خود رها شوند.

وی با بیان اینکه در مقطع کنونی باید تدبیری برای اختصاص ارز دانشجویی به دانشجویان در حال تحصیل اندیشیده شود، ادامه داد: پر شدن ظرفیت برای اخذ ارز دانشجویی توجیه مناسبی نیست و بانک مرکزی و تیم اقتصادی دولت که تصمیمات کلان در این زمینه را اتخاذ می‌‎کنند، نباید منفعلانه عمل کنند.

سعیدی مبارکه با یادآوری اینکه بسیاری از مدیران فعلی کشور در خارج از کشور تحصیل کرده‌اند و بسیاری از دانشجویان فعلی نیز در آینده به کشور بازمی‌گردند و علم و دانش خود را در اختیار کشور قرار می‌دهند، گفت: در عین حال امکان دارد برخی از دانشجویان از اساس نیازی به این ارز نداشته باشند ولی با تصمیماتی که از پیش گرفته شده به صورت پیش فرض این ارز به تمامی دانشجویان اختصاص می‌یابد در حالیکه اگر نیازسنجی شود و بانک اطلاعاتی خوبی از دانشجویان خارج از کشور در اختیار داشته‌ باشیم، در می‌یابیم به چه کسانی ارز تعلق گیرد و به چه دانشجویانی این ارز دولتی تعلق نگیرد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر شرایط بسیار مناسبی برای تحصیل نخبگان در کشور وجود دارد، درباره پیشنهاد حذف ارز دولتی دانشجویان دانشگاه‌های سطح پایین، ضمن منطقی خواندن این طرح، گفت: این طرح نیز نیاز به بررسی و کار کارشناسی دارد و دقیقاً نیاز به تشکیل یک بانک اطلاعاتی قوی برای در اختیار قرار گرفتن ارز دانشجویی به افراد مستعد احساس می‌شود./

برچسب ها

اخبار برگزیده، ارز مبادله ای، اعزام دانشجو به خارج از کشور، دانشجویان، مجلس شورای اسلامی