با حضور حجتی و شریعتمداری در کمیسیون کشاورزی مطرح شد:

بررسی روش های افزایش درآمد کشاورزان

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس، یکی از اهداف توسعه کشاورزی را افزایش درآمد زارعین دانست و به ۳ راهکار برای آن اشاره کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی به نقل از خانه ملت، احمدعلی کیخا در نشست امروز کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی با حضور وزرای جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: یکی از اهداف توسعه کشاورزی افزایش درآمد زارعین است که 3 راه شامل کاهش هزینه تولید، افزایش تولید در واحد سطح و افزایش قیمت محصول دارد.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تجربه نشان داده افزایش تولید و کاهش هزینه زمان بر است، گفت: در کشور ما اگر زمینی قابل استفاده وجود دارد، از آن استفاده شده اما در حوزه بازار راه طولانی را پیش رو داریم، حاشیه بازار در برخی موارد حدود 70 درصد است، افزایش درآمد زارعین به عنوان یک هدف دنبال می شود، منطق حکم می کند در حوزه بازار توجه بیشتری داشته باشیم.

نماینده مردم زابل و زهک و هیرمند در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه به دلیل سیاست های تحریمی نگرانی برای تامین بازار افزایش داشته است، ادامه داد: ضرورت تشکیل جلسه برای این بود که بشنویم روند تامین نهاده ها و محصولات چگونه بوده و چه راه حل هایی برای مهار قیمت ها داریم، تعداد زیادی از تولیدکنندگان با توجه به افت قیمت محصول اذعان می کردند که ورشکسته شده اند و قادر به پرداخت بدهی های بانکی خود نیستند.

وی با تاکید بر اینکه در حوزه واردات نهاده های کشاورزی ایرادی که گرفته می شود احتمال به وجود آمدن انحصار است، عنوان کرد: اعتقاد دارم بخش خصوصی توانمند نکته مثبتی است اما می توانیم با نظارت ها نگرانی های موجود را از بین ببریم.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه بیشترین یارانه در تهران به گوشت گوسفندی داده می شود که مصرف کنندگان آن، متمولین هستند، تصریح کرد: با واردکنندگان گوشت صحبت هایی داشتیم که اعلام می کردند هزینه های اضافی بسیار زیادی دارند این هزینه های اضافی از مردم دریافت می شود، فروشگاه های زنجیره ای نقش بسیار زیادی در بازار دارند آیا تلاشی برای ارتباط بیشتر تولیدکنندگان و فروشندگان به منظور حذف دلال ها صورت می گیرد.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه براساس قانون وظیفه تنظیم بازار به وزارت جهاد کشاورزی داده شده است، خاطرنشان کرد: اگر اعتقاد کارشناسی دولت این نیست که وظیفه تنظیم بازار بر عهده وزارت جهاد کشاورزی باشد انتظار داریم تخلفی صورت نگیرد و به قانون مصوب مجلس پایبند باشند و اجازه ندهند سایر ارگان های دولت در این امور دخالت کنند.

در ادامه نشست عباس پاپی زاده با بیان اینکه اعدادی که در خصوص ذخایر استراتژیک اعلام شد با اعدادی که ما داریم متفاوت است، گفت: در حال حاضر شرایط خاصی داریم که ممکن است ثبت سفارش ها متوقف شود، ذخایر استراتژیک باید موجود و در دسترس باشند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی با اشاره به اینکه قیمت نهاده ها بین 50 تا 70 درصد افزایش پیدا کرده و در آینده نیز افزایش قیمت ها را شاهد هستیم، ادامه داد: به صورت متوسط 83 درصد ارزش اموال مردم در کشور کاهش پیدا کرده و تورم بر کاهش ثروت در روستاها بیشتر است، اگر سال بعد تولید گندم کاهش پیدا کند چه کسی پاسخگو است.

یوسف داوودی با بیان اینکه ظاهرا در آماری که داده می شود واردات گوشت کم است و نیازی به واردات نیست اما هزاران خانواده نیازمند توان تامین پروتئین مورد نیاز خود را ندارد، گفت: نبود تقاضا به واسطه عدم توان خرید گوشت قرمز است، درخواست دارم دستوری در خصوص اصلاح واردات داشته باشیم.

محمدصادق حسنی جوریابی در ادامه نشست با اشاره به اینکه ناخالصی برنج هاشمی در استان گیلان حدود 70 درصد است که چوب آن را کشاورزان می خورند، ادامه داد: سال گذشته ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت لغو شد که با تلاش بسیار زیاد این ممنوعیت برقرار شد، درخواست می کنم در 4 ماه فصل برداشت واردات برنج صورت نگیرد.

برچسب ها

اخبار برگزیده، کمیسیون کشاورزی