پزشکیان در جمع خبرنگاران:

۳۰ درصد صادرات غیرنفتی ایران محصولات پتروشیمی است

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ایران در بحث پتروشیمی ها مزیت برتر داشته و باید قوانین روی زمین مانده این بخش اجرایی شود.

 خانه ملت؛ مسعود پزشکیان در حاشیه سی امین اجلاس مدیران عامل صنعت پتروشیمی ایران در جمع خبرنگاران، گفت: گردهمایی مدیران صنعت پتروشیمی در بازه زمانی 6 ماه یکبار اقدام بسیار مناسبی است که می توانند مشکلات صنعت پتروشیمی را بیان کند و اولویت های خود را مشخص کرده و پیگیری کنند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تعامل و مشارکت دادن تمام صاحبان فرآیند و بازیگران صنعت پتروشیمی ضروری است، افزود: مجلس، دولت، بخش خصوصی، بانک و مشتریان باید در این صنعت با یکدیگر مشارکت و تعامل داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه ایران در بحث پتروشیمی مزیت برتری داشته و می تواند این برتری ها را ارتقاء دهد، ادامه داد: بیشترین نفت و گاز در ایران وجود دارد که می توان این مواد را به محصولات نهایی تبدیل کرده و از خام فروشی جلوگیری کرد.

30 درصد صادرات غیرنفتی مربوط به صادرات محصولات پتروشیمی است

پزشکیان با بیان اینکه 30 درصد صادرات غیرنفتی مربوط به صادرات محصولات پتروشیمی است و این رقم می تواند بیشتر شود، یادآور شد: افزایش صادرات محصولات پتروشیمی در صورتی محقق می شود که به این محصول نگاه ویژه ای شود، سرمایه گذاری روی آن صورت گیرد و اجازه داده نشود که نفت و گاز کشور به صورت خام فروخته شود.

وی افزود: برگزاری اینگونه جلسات می تواند نگاه مسئولان، قانونگذاران و سیاستگذاران را نسبت به محصولات پتروشیمی حساس تر کند و می توان سیاست گذاران را بیشتر در این موضوع دخیل کرد، به ویژه در شرایطی که آمریکا به دنبال تحریم اقتصادی و ایجاد مشکلات برای ایران است.

عبور از بحران با پتانسیل های موجود ممکن است

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه با پتانسیل های موجود می توان به راحتی از بحران ها عبور کرد، ادامه داد: در حوزه پتروشیمی بخش هایی که به قانون نیاز دارد را می توان با مشارکت وزارت نفت تبدیل به قانون کرد. در این راستا یا دولت می تواند به مجلس لایحه ارائه دهد یا اینکه مجلس می تواند مباحث را تبدیل به قانون کرده و خلاءهای قانونی را رفع کند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بسیاری از قوانین روی زمین مانده و اجرا نمی شود، تصریح کرد: باید این موضوع پیگیری شود قوانینی که به نفع پتروشیمی ها بوده و می تواند در فعالیت آن ها رونق ایجاد کند اجرایی شود لذا در گام نخست باید قوانین روی زمین مانده را اجرایی کرد و در گام بعدی با ارائه طرح یا لایحه ای دست پتروشیمی ها را در بحث توسعه باز کرد./

برچسب ها

اخبار برگزیده، اقتصاد بدون نفت، توسعه صادرات، توسعه پتروشیمی، مجلس شورای اسلامی