محمدی عنوان کرد:

ناهم خوانی دستمزدها و اجاره بهای مسکن

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از وضعیت بازار معاملات و اجاره بهای مسکن انتقاد کرد.

   خانه ملت؛ احمد انارکی محمدی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درباره وضعیت بازار مسکن، گفت: در سال 97 قیمت ها در بخش مسکن با رشد قابل توجهی روبرو شده که عملا خرید خانه را برای اقشار با درآمد متوسط با چالش اساسی روبرو کرده است.

وی ادامه داد:یکی از دلایل رکود در بخش مسکن در سال های گذشته عدم تناسب قیمت مسکن با درآمد بسیاری از خانوارهای کشور بوده است و در صورتی که رشد قیمت مسکن در ماه های اخیر تعدیل نشود پیش بینی می شود تا سال آینده بازار با رکود عمیق روبرو شود.

محمدی نماینده مردم انار و رفسنجان در مجلس دهم شورای اسلامی افزود: جانمایی برای ساخت مسکن مهر در بسیاری از شهرها صحیح نبود و این انتظار وجود داشت که بعد از پروژه ساخت مسکن مهر، ساماندهی بازار مسکن با بکارگیری طرح های بهتر بصورت مطلوبی انجام شود چرا که با توجه به جمعیت جوان کشور، باید میزان عرضه و تقاضا متعادل شود.

رشد نامتوازن دستمزدها در برابر گرانی های بازار مسکن

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه وام مسکن تنها صرف میزان گرانی خانه می شود، تصریح کرد:در سال 97 دستمزد کارگران و کارمندان با افزایش محدود روبرو شد این در حالی است که قیمت مسکن و اجاره بها با رشد قابل توجهی روبرو شده که این موضوع باعث ایجاد فشار اقتصادی به خانوارها شده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: در حال حاضر یک زوج تهرانی برای استفاده از تسهیلات بانکی خرید خانه در صورت عدم سپرده گذاری بانکی مجبور هستند که اوراق تسهیلات مسکن خریداری کند بطور مثال برای اخذ وام 120 میلیون تومانی مسکن در شهر تهران باید حدود 17 میلیون تومان هزینه خرید اوراق شود این در حالی است که علاوه بر هزینه اوراق باید سود وام نیز تسویه شود که در مجموع شرایط سختی است.
محمدی انارکی یادآور شد: بخش مسکن به برنامه بلندمدت و کوتاه مدت نیاز دارد تا تولید با تقاضا متناسب شود در این راستا باید وام های بانکی بیشتر به بخش تولید سوق داده شود./

برچسب ها

اخبار برگزیده، اوراق تسهیلات خرید مسکن، شهرسازی، مجلس شورای اسلامی، کاهش قدرت خرید خانوارها