کمالی پور مطرح کرد:

۴۵۰ هزار دانش آموز اتباع خارجی در کشور

سخنگوی مجمع نمایندگان استان کرمان با بیان اینکه ۴۵۰ هزار دانش آموز اتباع خارجی در کشور حضور دارند، خواستار ساماندهی بودجه و کمک های دفتر مقام معظم رهبری، خیرین و سایر نهادها در این خصوص شد.

   خانه ملت؛ یحیی کمالی‌پور دستور وزیر آموزش و پرورش برای تشکیل کارگروه ویژه تحصیل اتباع افغان را در کاهش مشکلات سد راه تحصیل دانش آموزان اتباع خارجی موثر دانست و گفت: پس از دستور مقام معظم رهبری، ثبت‌نام دانش‌آموزان اتباع بیگانه در دستور کار قرار گرفت و هم اکنون 450 هزار دانش آموز تحت پوشش آموزش و پرورش هستند.

اجرای منویات رهبری در خصوص تحصیل دانش آموزان اتباع بیگانه را در دستور کار قرار دهند

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی افزود: متولیان آموزش کشور باید اجرای منویات مقام معظم رهبری در خصوص تحصیل دانش آموزان اتباع بیگانه را در دستور کار قرار دهند؛ به طور قطع با تشکیل کارگروه ویژه تحصیل اتباع افغان، بودجه و کمک‌های صورت گرفته از طریق دفتر مقام معظم رهبری، خیرین و سایر نهادها ساماندهی و به درستی برای رفع مشکلات مدارسی که بیش از 50 درصد دانش آموزان افغانستانی دارند، هزینه می‌شود.

بودجه آموزش و پرورش جوابگوی رفع مشکلات آموزشی دانش آموزان اتباع خارجی نیست

وی با تاکید بر اینکه بودجه آموزش و پرورش جوابگوی رفع مشکلات آموزشی دانش آموزان اتباع خارجی نیست و باید نسبت به جذب کمک‌های داخلی و بین‌المللی اقدام کرد، ادامه داد: آموزش و پرورش در حال حاضر با کسری و کمبود بودجه مواجه است و توان پوشش هزینه تحصیل دانش آموزان خارجی را ندارد بنابراین برای فراهم نمودن بستر و زیرساخت‌های لازم، جذب کمک‌های بین المللی و داخلی مورد توجه قرار گیرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم یادآور شد: سازوکار قانونی برای استفاده از بودجه‌های متمم جهت رفع مشکلات آموزشی دانش آموزان اتباع بیگانه وجود دارد.

لزوم فراهم نمودن شرایط یکسان برای تحصیل دانش آموزان خارجی

کمالی‌پور با تاکید بر لزوم فراهم نمودن شرایط یکسان برای تحصیل دانش آموزان خارجی، گفت: دانش آموزان خارجی باید از تمامی امکانات تحصیلی و آموزشی بهره ببرند و زمینه و شرایط تحصیل آسان آنها فراهم شود.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی در رابطه با مدارسی که بیش از 50 درصد دانش آموزان آنها افغانستانی هستند، ادامه داد: بسترها و شرایط باید به گونه‌ای فراهم شود که شاهد حضور این میزان از دانش آموزان خارجی در مدارس نباشیم؛ در واقع باید تعداد دانش آموزان خارجی نسبت به ایرانی‌ها در مدارس کمتر باشد.

سخنگوی مجمع نمایندگان استان کرمان با بیان اینکه جو روحی و روانی حاکم بر فضای تعلیم و تربیت در رابطه با تحصیل دانش آموزان اتباع خارجی در مدارس باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: در استان کرمان با مشکلات عدیده‌ای در مسیر تحصیل دانش آموزان خارجی مواجه هستیم که مسئولان مرتبط در تلاش برای رفع آنها هستند./

برچسب ها

آموزش و پرورش، اتباع خارجی، اخبار برگزیده، دانش آموزان، مجلس شورای اسلامی