خالقی مطرح کرد:

پرونده تخصیص ارز دولتی دارو و تجهیزات پزشکی روی میز کمیسیون بهداشت

عضو کمیسیون بهداشت مجلس گفت: مجلس و وزارت بهداشت از حساسیت ویژه ای برای تخصیص عادلانه اعتبارات به بخش های مختلف حوزه سلامت برخوردارهستند.

   خانه ملت؛ بشیر خالقی در مورد تاکید سرپرست آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت مبنی بر ضرورت توجه به رعایت عدالت در تخصیص منابع حوزه سلامت گفت: این یک اصل کلی است که مجلس و وزارت بهداشت در جهت رسیدن به عدالت در جهت تخصیص اعتبارات به بخش های مختلف حوزه سلامت تلاش می کنند.

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: البته مسئولان حوزه سلامت که در این مورد انتقاداتی را وارد می دانند باید گزارشی را در رابطه با این موضوع ارائه دهند تا مشخص شود که کدام بخش ها با کمبود اعتبارات جدی مواجه شده اند، چرا که قطعا در پی آن مجلس می تواند از جایگاه نظارتی که دارد به این موضوع ورود پیدا کند.

وی یادآورشد: آنچه مسلم است منابع مالی وزارت بهداشت از طریق ردیف تعیین شده در بودجه، دریافت درآمدهای اختصاصی از واحدهای مختلف این وزارتخانه، مالیات بر ارزش افزوده که مبلغ پنج هزار میلیارد تومان را رقم می زند و بخشی از بودجه آن هم از طریق درصدی از مالیات اخذ شده از مواد زیان آور همچون سیگار تامین می شود و انتظار می رود که این منابع به صورت عادلانه به بخش های مختلف حوزه سلامت تخصیص یابد تا با مشکلی در روند ارائه خدمات مواجه نشوند.

عضو فراکسیون غذا و دارو مجلس، با اشاره به وضعیت حوزه‌های دارو، آزمایشگاه و دندانپزشکی که با مشکلات جدی ناشی از کمبود اعتبارات ناشی از وجود نوسان در بازار ارز مواجه شده‌اند تصریح کرد: ما از دی ماه سال گذشته جلسات متعددی را در جهت رفع مشکلات مالی حوزه دارو با تولیدکنندگان، وارد کنندگان، توزیع کنندگان و انجمن های دارو برگزار کردیم که در نتیجه بخشی از مشکلات آنها برطرف شد.

نشست ویژه کمیسیون بهداشت با مسئولان وزارت بهداشت  پیرامون وضعیت حوزه دارو

خالقی اظهار کرد: البته از هفته آتی نیز مجدد پیگیر مشکلات موجود در حوزه دارو خواهیم شد، ضمن اینکه نمایندگان سوالات بسیاری پیرامون وضعیت حوزه دارو دارند که باید طی نشستی با مسئولان سازمان غذا و دارو در کمیسیون مطرح شود، هر چند دولت در تخصیص ارز دولتی این حوزه را در اولویت قرار داده است، چرا که به دلیل اینکه با جان ارتباط دارد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی افزود: مجلس برای جلوگیری از اسراف در حوزه دارو که در پی مراجعه غیر ضروری به داروخانه ها برای تهیه برخی داروها صورت می گیرد، احکامی را در برنامه ششم توسعه اعم از اجرای پرونده الکترونیک سلامت و گاید لاین ها آورده است، ضمن اینکه توجه به این مهم دررابطه با اقدامات پاراکلینیکی و آزمایشگاه ها هم مصداق دارد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، بیان کرد: کمیسیون بهداشت هم در پی ایجاد کمیته‌ای که متشکل از اعضای این کمیسیون و مسئولان ارشد حوزه سلامت بوده که به این موضوع رسیدگی کند تا راهکاری برای اجرای احکام مندرج در برنامه ششم توسعه ارائه دهد، از سوی دیگر بر اساس قانون باید انجمن های علمی هم به این مورد ورود پیدا کنند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: البته مجلس از گذشته حساسیت ویژه ای بر وضعیت حوزه سلامت و رفع مشکلات مردم داشته، کما اینکه هر دو هفته یکبار در این رابطه تشکیل داده است./

برچسب ها

اخبار برگزیده، ارائه خدمات بهداشتی و درمان، بهداشت وسلامت، تولید و صادرات دارو، مجلس شورای اسلامی