بروجردی:

روسیه و چین می توانند جایگاه ویژه ای در سیاست خارجی ایران داشته باشند

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: وقتی پوتین یک زمان ملاقات طولانی دو ساعته را برای دیدار اختصاص می دهد، نشان دهنده درک درست روس ها از جایگاه دکتر ولایتی در ساختار سیاسی نظام جمهوری اسلامی ایران است.

 خانه ملت به نقل از آنا؛ علاءالدین بروجردی درباره تحلیل‌های منتقدان و موضع‌گیری نسبت به سفر دکتر ولایتی به دیدار با رئیس جمهور روسیه که رنگ و بوی تخریبی هم گرفته است، اظهار کرد: هر انسان دانا و بصیر می‌داند که جایگاه دکتر ولایتی در عرصه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران فراتر از دولت است. ایشان به عنوان مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل حامل پیام عالی‌ترین مقام حکومتی به روسیه بودند و این کاری نیست که فرد دیگری قادر به انجام آن باشد.

وی اضافه کرد: رئیس‌جمهور هم با توجه به اعتمادی که به دکتر ولایتی دارند، پیام خودشان به همتای روسی را به ایشان دادند؛ بنابراین کاملا واضح و روشن است که چرا چنین اقدامی در این جایگاه صورت گرفت.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: اینکه پوتین به عنوان رئیس‌جمهور فدراسیون روسیه یک زمان ملاقات طولانی دو ساعته را برای دیدار اختصاص می‌دهد، در حالی‌که که معمولا برای افراد متفرقه و حتی وزرای خارجه کشورها هم ملاقات به راحتی صورت نمی‌گیرد، نشان دهنده درک درست روس‌ها از جایگاه دکتر ولایتی در ساختار سیاسی نظام جمهوری اسلامی ایران و اهمیت پیام مقام معظم رهبری به عنوان مسئول سیاست‌گذاری در ایران طبق قانون اساسی است.

بروجردی با بیان اینکه اگر منتقدان از حداقل توجه برخوردار باشند دیدند که آمریکا به عنوان امضا کننده برجام چگونه وقیحانه این موافقتنامه مهم بین المللی با پشتوانه قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرد، گفت: ناظران به خوبی مطلع هستند که شرکت‌های بزرگ اروپایی مانند توتال در زمینه نفت و پژو در زمینه خودروسازی چگونه با اخم ترامپ زیر قراردادهای خود زدند و ایران را ترک کردند. بنابراین چه کسی در عرصه بین‌المللی برای تعامل اقتصادی و به بار آوردن توانمندی‌های ایران قابل اعتماد است؟

وی با تاکید بر اینکه منتقدان باید این حداقل درک سیاسی را داشته باشند که آمریکا به هیچ وجه قابل اعتماد نیست و دشمن اصلی ملت ایران است، تصریح کرد: اروپایی‌ها علی‌رغم همه تلاششان که قابل تحسین هم هست، وقتی در عمل نتوانند مقابل فشارهای آمریکا ایستادگی کنند، این تلاش آن‌ها فاقد ارزش خواهد بود. بنابراین دو کشور روسیه و چین به عنوان دو عضو دائم سازمان ملل متحد که حق وتو دارند، می‌توانند تکیه گاه مناسبی در معاملات اقتصادی و ارتباطات راهبردی و همچنین جایگاه ویژه‌ای در سیاست خارجی ایران داشته باشند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد: معتقدم رابطه ایران و روسیه، دراز مدت و راهبردی است. حداقل این اراده در طرف مقابل وجود دارد و اگر در ایران هم اراده لازم برای ورود به توافق‌های اساسی و درازمدت در بعد اقتصادی وجود داشته باشد، بسیاری از مشکلات کشور از چنین راهی قابل حل است.

نماینده مردم بروجرد در مجلس با تاکید براینکه آمریکا خلاف وضعیت قبل از برجامش که موفق شده بود جمهوری اسلامی ایران را در انزوا قرار دهد و کشورهای دیگر را در کنار خودش قرار دهد، امروز تبدیل به کشوری منزوی شده است، اظهار کرد: آمریکا در یک سوی معاملات دنیا قرار گرفته و در طرف دیگر همپیمانانش مانند آلمان، فرانسه و کانادا و همه اینها امروز در جنگ اقتصادی با آمریکا هستند.

بروجردی با بیان اینکه روسیه و چین هم با آمریکایی‌ها در تقابل سیاسی و اقتصادی هستند، گفت: امروز یک فرصت طلایی در مقابل ایران قرار دارد و سفر دکتر ولایتی به روسیه بسیار هوشمندانه بود و در هنگام مناسبی صورت گرفت و بی‌تردید قابل استفاده است.

به گزارش آنا؛ عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: مخالف‌خوانی‌ها علیه ارتباطات ایران و روسیه به دلیل عدم درک از وضعیت منطقه و جهان است و معتقدم این سفر باید به چین هم صورت گیرد تا بتوانیم از این دو شریک راهبردی حداکثر استفاده را جهت منافع ملی ببریم./

برچسب ها

اخبار برگزیده، اهداف سیاست خارجه، روابط ایران و روسیه، روابط دیپلماتیک، مجلس شورای اسلامی