فلاحتی:

دانشجویان با حداقل مهارت فارغ التحصیل می شوند

عضو کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه آموزش به دانشجویان باید با توجه به نیاز بازار کار انجام گیرد، گفت: دانشجویان رشته های فنی و مهندسی به دلیل رویکرد وزارت علوم و توجه به مبحث تئوری، با حداقل مهارت فارغ التحصیل می شوند.

  خانه ملت؛ فرهاد فلاحتی  با بیان اینکه برای کاهش فارغ‌التحصیلان بیکار باید آموزش‌های مهارتی به آنان ارائه شود، گفت: تربیت دانشجوی ماهر می‌تواند زمینه اشتغال آنها را فراهم کند؛ آموزش به دانشجویان باید با توجه به شرایط اجتماعی و نیاز بازار کار انجام گیرد.

نماینده مردم قائنات در مجلس شورای اسلامی افزود: اگرچه بسیاری از رشته‌های فنی و مهندسی دانشگاه‌ها مهارتی هستند اما به دلیل رویکرد وزارت علوم و توجه به مبحث تئوری، دانشجویان با حداقل مهارت فارغ‌التحصیل می‌شوند که این موضوع نشاندهنده ضعف در ساختار آموزشی است.

وی با بیان اینکه باید در رشته‌های فنی و مهندسی کلیه مهارت‌های لازم براساس نیاز رشته به دانشجو آموخته شود، اظهار کرد: دانشجویان رشته‌های مهارتی در صورتی که آموزش‌های عملی را بیاموزند می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی در بازار کار مشغول شوند این در حالی است که وزارت علوم به این نکته توجهی ندارد.

فلاحتی خاطرنشان کرد: برای کاهش فارغ‌التحصیلان بیکار و اشتغال هرچه سریعتر آنها باید تمرکز بر آموزش رشته‌های پرطرفداری باشد که بازار کار آنان زودتر به ثمر می‌رسد؛ بهتر است دانشجویان در برخی رشته‌ها به جای ادامه تحصیل تا مقطع کارشناسی ارشد مهارت‌های لازم را در مقطع کاردانی بیاموزند تا زودتر وارد بازار کار شوند.

وی با بیان اینکه آموزش غیررسمی کشور باید توسط سازمان فنی و حرفه‌ای انجام شود، ادامه داد: هرچه میزان بسترهای فنی و حرفه‌ای در کشور گسترش یابد و آگاه‌سازی‌های لازم صورت گیرد گرایش به ورود به دانشگاه‌ها کاهش می‌یابد و جوانان می‌توانند با کسب مهارت‌های کاربردی وارد بازار کار شوند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در صورتی که سازمان فنی و حرفه‌ای مهارت‌های لازم را در اختیار نیروهای کار قرار دهد می‌توان به کاهش تعداد بیکاران امیدوار بود باید مدیریت درستی برای آموزش مهارت‌ها به دانشجویان و نیروهای جویای کار ارائه شود./

برچسب ها

آموزش عالی، اخبار برگزیده، اشتغال دانش آموختگان، مجلس شورای اسلامی، مهارت و خلاقیت