نادری:

عملکرد ضعیف سیستم بانکی در مدیریت نقدینگی بر التهابات ارزی دامن زد

عضو کمسیون اقتصادی مجلس با انتقاد از عملکرد بانکها در کنترل نقدینگی گفت: اگر سیستم بانکی عملکرد مناسبی داشت بازار ارز و سکه تا این اندازه با تلاطم روبرو نمی شد.

   خانه ملت؛ شهاب نادری در خصوص التهابات بازار ارز وسکه طلا گفت:بخشی از بالا رفتن قیمت ارز ناشی از مولفه های اقتصادی است؛ اما بخشی از تلاطم های بازار ارز و سکه با مدیریت و اعمال سیاست های صحیح اقتصادی قابل کنترل بود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه میزان نقدینگی به بیش از1500 هزار میلیارد تومان رسیده است، ادامه داد:میزان نقدینگی در کشور در سال های روند صعودی داشت و این منابع به بخش های مولد اقتصادی سوق داده نشد.

نماینده مردم اورامانات در مجلس شورای اسلامی ادامه داد:مدیریت ضعیف اقتصادی باعث شده نقدینگی به سمت بازار سوداگری ارز و طلا بروند از طرفی عملکرد سسیتم بانکی نیز در سوق نقدینگی به بخش تولید نامناسب بود در نتیجه تلاطم شدید ارزی ایجاد شد.

نادری در ادامه گفت و گوی خود با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، ادامه داد:اگر سیستم بانکی عملکرد مناسبی داشت بازار ارز و سکه تا این اندازه با تلاطم روبرو نمی شد در هر صورت عملکرد ضیعف بانک ها و همچنین بنگاهداری بانک ها یکی از عوامل موثر در تشدید التهابات ارزی کشور بوده است.

وی با انتقاد از کاهش شدید ارزش پول ملی گفت:از اواخر سال 97بارها در جلسات کمیسیون اقتصادی از مسئولان سیستم بانکی کشور درخواست شد که مانع از روند صعودی نرخ ارز شوند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد:با توجه به موضوعات مذکور و عدم مدیریت مناسب بازارهای ارز و سکه و ادامه تلاطم در بازارهای ارز و سکه ضرورت دارد تحقیق و تفحصی در زمینه فعالیت های بانک ها و تراکنش های بانکی انجام شود./

برچسب ها

اخبار برگزیده، انحراف نقدینگی از بخش تولید، بازار ارز، ساماندهی، مجلس شورای اسلامی