مازنی در دیدار با نایب رئیس کمیسیون فرهنگی کنفرانس مشورتی - سیاسی خلق چین:

سطح روابط فرهنگی ایران و چین باید همانند مناسبات سیاسی و اقتصادی توسعه یابد

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در دیدار با نایب رئیس کمیسیون فرهنگی کنفرانس مشورتی - سیاسی خلق چین تاکید کرد که سطح روابط فرهنگی ایران و چین باید همانند مناسبات سیاسی و اقتصادی توسعه یابد.

 خانه ملت؛ یه شائو ون نایب رئیس کمیسیون فرهنگی کنفرانس مشورتی - سیاسی خلق چین عصر روز یکشنبه (24 تیرماه 97) با حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مازنی رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

در ابتدای این دیدار، مازنی با اشاره به سابقه دیرینه پیوندهای دوستانه بر اهمیت تحکیم مراودات فرهنگی دو کشور تأکید کرد و گفت: گسترش مراودات فرهنگی فی مابین، لازمه ارتقای سطح همکاریهای اقتصادی و سیاسی دو کشور است.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با ابراز خرسندی نسبت به روند گسترش همکاریهای و مراودات پارلمانی افزود: همکاری های پارلمانی پشتوانه مهمی برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری است و مجلس شورای اسلامی بر حمایت از ارتقای سطح مناسبات دو کشور، به ویژه در مسائل فرهنگی تاکید دارد.

وی با اشاره به اینکه سطح روابط فرهنگی ایران و چین باید همانند مناسبات سیاسی و اقتصادی توسعه یابد، اظهار داشت: ضرورت دارد که جهشی در این زمینه صورت گیرد و ارتقای سطح روابط فرهنگی منجر به شناحت بدون واسطه دو ملت از یکدیگر خواهد شد و برنامه ریزی در ارتقای سطح مناسبات فرهنگی دو کشور ضروری است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، حمایت چین از برجام را ستود و ابراز داشت: مناسبات ایران و چین در هر شرایطی ادامه داشته است و از موضع دولت چین در قبال برجام قدردانی می کنیم.

چین از برجام حمایت می‌کند

یه شائو ون نایب رئیس کمیسیون فرهنگی چین نیز با تاکید بر اهمیت توسعه مناسبات پارلمانی، پیشبرد مناسبات در حوزه فرهنگی را مهم خواند و گفت: گسترش روابط فیمابین در همه زمینه ها و بهره گیری از دیپلماسی پارلمانی موجب تحکیم و پایداری روابط به ویژه در حوزه فرهنگی خواهد بود.

وی پیوند و همکاری فیمابین را لازمه شناخت دو کشور از یکدیگر دانست و اظهار داشت: روابط فرهنگی می تواند این شناخت را تسریع کند و در توسعه تعاملات نقش سازنده ای بر عهده داشته باشد.

یه شائو ون نایب رئیس کمیسیون فرهنگی کنفرانس مشورتی - سیاسی خلق چین، ایران را کشوری بسیار مهم منطقه خواند و با اشاره به مواضع کشورش در قبال برجام یادآور شد: برجام یک توافق مهم چند جانبه بین المللی است که همه طرف ها موظف به اجرای آن هستند و ما نیز از آن حمایت می‌کنیم و امیدواریم که اراده سیاسی همه طرف های مرتبط با برجام مشارکت در اجرای کامل و بی نقص این توافقنامه باشد./

برچسب ها

اخبار برگزیده، اقتصاد و فرهنگ، بررسی جامع روابط دو جانبه ایران و چین، تقویت همگرایی پارلمانی، روابط دیپلماتیک، مجلس شورای اسلامی