گرمابی:

مسئله اصلی پیش روی تولیدکنندگان

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، گفت: خودروسازی ها و سایر صنایع اگر مواد اولیه و قطعات مورد نیاز خود را به موقع دریافت نکنند، به تعطیلی کشیده می شوند.

خانه ملت؛ حمید گرمابی در خصوص طولانی بودن ترخیص کالاهای وارداتی مورد نیاز تولید قطعه خودرو، اظهار داشت: طولانی بودن پروسه ترخیص کالا و مواد اولیه از گمرک در بسیاری از صنایع دیگر نیز وجود دارد و در شرایط ارزی موجود صنایع با مشکلات جدی مواجه هستند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت اقتصاد باید هرچه سریع‌تر به دنبال راه حلی برای کاهش زمان ترخیص کالاها و مواد اولیه تولید قطعه خودرو باشند، گفت: خودروسازی‌ها و سایر صنایع اگر مواد اولیه و قطعات مورد نیاز خود را به موقع دریافت نکنند به تعطیلی کشیده می‌شوند.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تعطیلی صنایع مشکلاتی از جمله بیکاری را در پی دارد، ادامه داد: درخواست داریم تا وزارتخانه‌های ذی ربط در حداقل زمان لازم مشکل ترخیص کالا را برطرف کنند و خودروسازان و تولیدکنندگان قطعات خودرو بتوانند قطعات و مواد اولیه مورد نیاز خود را واردکنند تا تولید آنها به صفر نرسد.

وی با تاکید بر اینکه کارخانه‌های بزرگ کشور در صورتی که مشکل طولانی بودن ترخیص کالا برطرف نشود با مشکل جدی مواجه می‌شوند، عنوان کرد: خودرو کالایی متشکل از چند هزار قطعه است هر کدام از آنها نباشد خودرو کامل نمی‌شود و قابلیت عرضه را پیدا نمی‌کند، کمبود قطعه در زمینه خودرو حیاتی است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه در گمرک باید تلاش کنیم تا واردات قطعات و مواد اولیه تولید قطعات را تسهیل کنیم و به دست خودمان مشکلاتی را ایجاد نکنیم، خاطرنشان کرد: در کشور ما معمولا بروکراسی طولانی وجود دارد اما باید در گمرک اقداماتی صورت بگیرد تا قطعات و مواد اولیه تولید آن با حداقل بروکراسی اداری ترخیص شود زیرا افزایش کمبود قطعات موجب تعطیلی خطوط تولید می‌شود./

برچسب ها

اخبار برگزیده، افزایش تولید داخل، امور گمرگی، قطعه سازان، گمرک