محمدیان:

بخش خصوصی به کمک توسعه شبکه ریلی حومه ای بشتابد

عضو کمیسیون عمران مجلس، بر توسعه شبکه حمل و نقل ریلی حومه ای تاکید کرد و گفت: محدودیت منابع دولتی توسعه شبکه ریلی را با وقفه مواجه کرده است.

خانه ملت؛ اقبال محمدیان با تاکید بر ضرورت توسعه شبکه حمل و نقل ریلی در حومه شهرها، گفت: در بودجه سال 97 رقمی برای توسعه شبکه ریلی در حومه شهرها اختصاص یافته است؛ اما با توجه به محدودیت منابع امکان تخصیص صد درصدی آن وجود ندارد.

نماینده مردم رامهرمز و رامشیر در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه توسعه حمل و نقل ریلی حومه شهرها با توجه به رفت و آمدهای بسیاری که در طول روز به کلانشهرها صورت می گیرد لازم است، افزود: بی توجهی به این مهم هزینه های بسیاری را بر دولت اعم از استفاده از وسایل نقلیه شخصی و رشد مصرف سوخت تحمیل خواهد کرد.

کاهش هزینه های دولت با توسعه حمل و نقل ریلی

وی با اشاره به تجربه کشورهای پیشرفته در خصوص رشد شبکه ریلی، تصریح کرد: بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا با تکیه بر حمل و نقل ریلی بسیاری از هزینه های خود را کاهش داده و از امنیت بیشتری نیز مردم را برخوردار کرده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه توسعه حمل و نقل حومه ای از نوع ریلی مهم ترین پایه کاهش آلودگی هوا در کلانشهرها از جمله تهران است، گفت: اگر شبکه ریلی در حومه شهرها ایجاد شده باشد به طور حتم مردم به استفاده از خودروهای شخصی و حتی تاکسی نیز تن نخواهند داد.

شرکت راه آهن و وزارت راه وشهرسازی باید با اهتمام بیشتری نسبت توسعه شبکه ریلی در حومه شهرها اقدام کنند

محمدیان با تاکید بر اینکه شرکت راه آهن و وزارت راه وشهرسازی باید با اهتمام بیشتری نسبت توسعه شبکه ریلی در حومه شهرها اقدام کنند، افزود: با توجه به اهمیت موضوع مجلس باید ردیف بودجه مشخص و بیشتری به نسبت سال های قبل برای تحقق این مهم در نظر بگیرد زیرا با افزایش جمعیت در طی سال های اخیر بی توجهی به این مهم تبعات بسیاری را متوجه کشور خواهد کرد.

وی با اشاره به تردد روزانه جمعیت عظمی از حومه شهرها به کلانشهرها برای کار و تحصیل، تصریح کرد: در شرایط فعلی بزرگ ترین گره کلانشهرها اعم از تهران در حوزه ترافیکی با شبکه ریلی باز می شود در غیر این صورت مشکلات در کلانشهرها روز به روز بیشتر خواهد شد.

عدم توازن امکانات در شهرهای کوچک به نسبت شهرهای بزرگ مهاجرت به کلانشهرها را در پی داشته است

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: با توجه به عدم توازن امکانات در شهرهای کوچک به نسبت شهرهای بزرگ امکان مهاجرت به کلانشهرها به این علت باز هم وجود دارد از این رو دولت باید با حمایت بخش خصوصی توسعه شبکه ریلی در حومه شهرهای را سرعت ببخشد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: کمیسیون عمران مجلس بارها در خصوص توسعه شبکه ریلی به دولت تذکر داده و حتی پیشنهاد برداشت از صندوق توسعه ملی برای این مهم را نیز مصوب کرد حال در صورت لزوم برای توسعه حمل و نقل حومه ای نیز چنین پیشنهادی را پیگیری خواهد کرد./

برچسب ها

اخبار برگزیده، توسعه حمل و نقل، حمل و نقل، کلانشهرها