ترکی مطرح کرد:

آثار منفی ترویج شایعه تاثیر تحریم ها

عضو کمیسیون بهداشت مجلس، بزرگنمایی برخی مسئولان از تاثیر تحریم های آینده بر بازار دارو را عاملی در جهت ایجاد سیکل معیوب ناشی از احتکار دارو توسط برخی سودجویان فعال در بازار دارو دانست.

خانه ملت؛اکبر ترکی در مورد تاثیر تحریم‌ها بر ایجاد آشفتگی بازار دارو گفت: بی‌تردید دشمنان انقلاب اسلامی به دنبال براندازی نظام هستند، بنابراین تلاش می‌کنند که در پی بروز مشکلات متعدد در بین مردم ناامیدی و تفرقه ایجاد کنند تا از این طریق ناکارآمدی نظام را عامل این مشکلات نشان دهند و با این روش به مطامعی که دارند، دست یابند.

نماینده مردم فریدن، فریدونشهر و چادگان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ایجاد مشکل در حوزه اقتصادی یکی از بهترین اقداماتی است که دشمنان می‌توانند از طریق آن به اهدافی که دارند، برسند، ضمن اینکه وقتی صحبت از تحریم باشد، قطعا آثار وضعی را به همراه دارد، اما بیشتر از همه اثر روانی که این موضوع می‌تواند ایجاد کند، مطلبی است که دشمنان قصد دارند از آن استفاده کرده و در پی آن در جامعه آشفتگی ایجاد کنند.

وی خاطرنشان کرد: در بازار دارو هم به این دلیل که دارو از جمله اقلام استراتژیک بوده، دولت ارز 3800 تومانی را تخصیص داد، ضمن اینکه همچنان ارز مورد نیاز این بخش بدون هیچ مشکلی تامین شده است، هر چند نمی‌توان منکر وجود مشکلاتی در این حوزه شد، چرا که بیمه‌ها با تاخیر به تامین اعتبارات مورد نیاز این بخش می‌پردازند، اما شدت آن به اندازه‌ای نیست که در جامعه بزرگنمایی شده است.

ترکی اظهار کرد: هم‌اکنون حتی عدم توانایی برخی شرکت‌هایی که قبل از این هم در پی مدیریت ضعیف قادر به اداره خود نبوده‌اند به موضوع تحریم‌ها ارتباط داده می‌شود، ضمن اینکه آمریکا دو زمان را برای شدت بخشیدن به تحریم‌ها اعلام کرده است که یکی در مردادماه و دیگری هم در آبان ماه اتفاق خواهد افتاد، اما قبل از اعمال این تحریم‌ها از بُعد روانی آن استفاده می‌کند، تاجاییکه قبل از هر اقدامی این گونه القا می‌شود که قرار است در این زمان‌ها بحران عظیمی رخ دهد.

وی افزود: توصیه ما به وزارت بهداشت برای پیشگیری از بروز مشکل در حوزه دارو این است که مدیریت خوبی در این زمینه داشته باشد، ضمن اینکه مجلس هم کمک می‌کند تا از طریق تقویت تولیدکنندگان داخلی مشکلی برای بیماران ایجاد نشود.

مواد اولیه مورد نیاز تولید دارو از هند و چین تامین می‌شود

ترکی تاکید کرد: البته افراد در این حوزه نیز باید دقت کنند که یا از روی غفلت یا عمدی از طریق احتکار در این حوزه در زمین دشمن بازی نکنند و برای دستیابی به اهداف مادی مشکلات موجود در این حوزه را بزرگ نشان ندهند، چرا که این اقدام هم به بیماران آسیب می‌رساند و هم به صنعت دارویی کشور لطمه وارد خواهد ساخت.

این نماینده مردم در مجلس دهم، یادآورشد: ترویج شایعه یک سیکل معیوبی را ایجاد می‌کند، چرا که ممکن است باعث احتکار دارو از سوی تعدادی از سودجویان فعال در بازار دارو شود، ضمن اینکه در شرایط کنونی برخی مسئولان در این زمینه فرار رو به جلو کرده و به دلیل نگرانی از احتمال اعمال تحریم‌های شدیدتر در آبان ماه، اظهاراتی را بیان می‌کنند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: تاکنون گفته شده که ما تنها مواد اولیه دارو را وارد کرده و بخش اعظمی از داروهای مورد نیاز کشور را تولید می‌کنیم که در این صورت می‌توان مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان داخلی را از طریق برخی کشورها تامین کرد، کما اینکه در گذشته این مواد را از کشورهای هند و چین وارد می‌کردیم که از جمله کشورهای تحریم‌کننده ایران نیستند./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده