ابراهیمی پاسخ داد:

آب مجازی چیست؟

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: حتی در صورت کنترل منابع زیرزمینی و سطحی آب باز با کمبود مواجه هستیم و باید به آب مجازی روی بیاوریم.

خانه ملت ؛ علی ابراهیمی در خصوص استفاده از آب مجازی در کشور به عنوان یکی از راهکارهای کنترل مصرف آب، گفت: کشور ما کلاً به دلیل موقعیت جغرافیایی دچار کمبود منابع آبی مخطوصاً آب شیرین، شرب و قابل کشاورزی است.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تاریخ و گذشته ما نشان می دهد مردم ما در دوره های مختلف با احداث قنوات، سرداب ها و آب انبارها به موقعیت جغرافیایی منطقه خود آگاهی داشته و در حفظ و نگهداری آب کوشا بوده اند. اما امروز با توجه به این که تکنولوژی پیشرفت کرده است ما برای حفظ منابع های آبی به صورت مدرن، اقدامات اساسی آنچنانی انجام نداده ایم و به استفاده از منابع آب های زیرزمینی و ژرف روی آورده ایم که این یک خطر جدی برای زندگی در کشورمان است.

وی ابراز داشت: ما حتی در صورت حفاظت از منابع و استفاده مطلوب و بهینه از آب های سطحی، باز دچار کمبود هستیم و آب موجود همه نیاز کشور را تامین نمی کند. پس مجبور هستیم به واردات آب روی بیاوریم. حالا چه به شکل مجازی چه به شکل حقیقی به صورت موافقت نامه با کشورهایی که از منابع آبی بهتری برخوردار هستند.

ابراهیمی با بیان این که آب مجازی به مقدار آب مصرفی برای تولید کالا و محصول است، گفت: اولین روش استفاده از آب مجازی این است که شما یک محصولی را وارد می کنید که این محصول اگر قرار بود در داخل تولید شود آب زیادی باید مصرف می شد. به عنوان مثال ما در حوزه تولید خوراک دامی مانند ذرت و سویا ظرفیت تولید برابر مصرفمان را نداریم و وقتی این ها را وارد می کنیم انگار آب مجازی وارد کرده ایم.

وی افزود: دومین روش، استفاده از کشت های فرا سرزمینی است. ما اگر بتوانیم واحد های تولیدی و کشاورزی اثر گذار در کشوری که امنیت سرمایه گذاری ما را تامین کند، ایجاد کنیم و با استفاده از منابع آبی آن ها بخشی از محصولات مورد نیازمان را از طریق کشت های فراسرزمینی تامین کنیم، می توانیم از این طریق به حفظ منایع آب در کشور کمک کنیم.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در خصوص اقدامات صورت گرفته اظهار داشت: در همین راستا وزارت جهاد کشاورزی تا به حال با چند کشور به صورت رسمی وارد کار شده است و یک سری از سرمایه گذارهای ما عملاً در کشورهای مقصد، کشت انجام می دهند و دولت و حاکمیت ما باید از این روش و این افراد حمایت جدی کند و وارد موافقت نامه های معتبری شود تا سرمایه گزاران کشور با اطمینان خاطر سرمایه خود را به کشور مقصد منتقل کنند./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده