حسین زاده:

نیازمند تدوین برنامع جامع آب هستیم

عضو فراکسیون محیط زیست مجلس با بیان اینکه با وجود نازل شدن بلای بحران آب هنوز از خواب غفلت بیدار نشده ایم،گفت: باید هر چه سریع تر به فکر تدوین یک برنامه جامع آب باشیم.

خانه ملت؛ عبدالکریم حسین زاده گفت: پدیده کم آبی و هدررفت آب در کشور موضوعی قدیمی است و مختص دیروز و امروز نیست. در سنوات طولانی مدت واقعاً ما هیچ وقت استفاده بهینه و صحیحی از آب نداشته ایم؛ به همین دلیل ما امروز با کاهش شدید منابع آبی روبرو هستیم.

نماینده مردم نقده در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: شاید ما دوست داشته باشیم تقصیر این کم آبی را به گردن طبیعت بیاندازیم اما واقعیت این است که قسمت اعظمی از تغیرات اقلیمی و مشکلات اکولوژیکی و اکوسیستمی کشور، به دلیل سوء مدیریت و مصارف غیر صحیح و نادرست ما به وجود آمده است.

وی با اشاره به این که کشورهای مختلف راهکارهای مختلفی را برای این موضوع پیش بینی کرده اند، گفت: هر چند فرهنگ سازی در این زمینه از مسائل اصلی و از اهمیت بالایی برخوردار است. اما مکانیزه و سیستماتیک کردن آبیاری و کاشت محصولات کشاورزی و فضاهای سبز شهری از مهمترین راهکارهای کاهش الگوی مصرف است.

عضو کمیسیون عمران مجلس یادآور شد: چند روز پیش در تهران کاشت چمن در فضا های سبز ممنوع شد چرا که چمن گیاه غیر بومی و آب بری است و اصلاً سنخیتی با شرایط محیطی ما ندارد. یا مثلاً من شنیدم که در بعضی از کشورها برای استفاده از شلنگ آب، منع قانونی در نظر گرفته اند.

وی اضافه کرد: اگر ما هم بتوانیم برای اشکال مختلف هدر رفت آب، مجازات ها و ممانعت های قانونی در نظر بگیریم و همزمان با این سخت گیری ها فرهنگ مصرف صحیح آب را هم نهادینه کنیم قاعدتا می توانیم در پیشگیری از هدر رفت آب قدم های خوبی برداریم.

وی در پاسخ به این سوال که چه قدر وجود یک برنامه جامع و کلی را برای کنترل بحران آب را لازم می دانید، گفت: خلاء طرح جامع مدیریت منابع آب در کل کشور، قاعدتاً یکی از موضوعات مهم و حساس است. در واقع چون ما در پهنای سرزمینیمان طرح آمایش سرزمین نداشته ایم و اگر هم داشته ایم به آن متعهد و پایبند نبوده ایم، امروز دچار چنین مشکلات جدی شده ایم، وگرنه چه لزومی ندارد که در شهری که آب برای خوردن مردمش وجود ندارد، کارخانه های صنایع آب بر تاسیس کنیم.

حسین زاده ادامه داد: در مناطقی که خشک و بدون آب است الگوهای کشاورزی را رایج کنیم که بیشترین آب را نیاز دارد. چون ما برنامه آمایش سرزمین نداشته ایم این مشکلات تشدید شده است. قبلاً می گفتیم تا بلا بر سر ما نازل نشود ما از خواب غفلت بیدار نمی شویم در کمال ناباوری این بلا امروز بر سر ما نازل شده است و ما هنوز از خواب غفلت بیدار نشده ایم.

وی در پایان ابراز داشت: ما اگر به دنبال اقدامات عملیاتی و اجرایی در حوزه حفاظت از منابع آبی هستیم، باید هر چه سریع تر به فکر تدوین یک برنامه جامع آب باشیم. شاید در گذشته چنین چیزی وجود داشته اما هرگز این نگاه بحرانی و استراتژیک و حتی امنیتی امروز نبوده است. بنابراین ما نیازمند یک برنامه جامع اجرایی برای تک تک سازمان ها و دستگاه ها و مردم هستیم و سازمان های نظارتی نیز سخت ترین نظارت ها را بر این قوانین داشته باشند.
دولت انگلیس با توجه افزایش گرمای هوا و بروز معضل کم آبی، مقررات ممنوعیت آبیاری با شیلنگ آب را در بخش‌هایی از شمال غرب انگلستان به اجرا گذاشته است.
ممنوعیت استفاده از شیلنگ یعنی افراد نباید باغچه‌های شخصی را با شیلنگ آبیاری کنند و یا شستن ماشین و حیاط خانه با آب ممنوع است. جریمه اعلام شده برای نقض مقررات ممنوعیت استفاده از شیلنگ هزار پوند تعیین شده است./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده