پاپی زاده:

نابودی ۹۰ درصدی تالاب هورالعظیم

نماینده مردم دزفول در مجلس گفت: ۹۰ درصد تالاب آبی هورالعظیم خشک شده است.

خانه ملت؛عباس پاپی زاده درباره وضعیت تالاب هورالعظیم،گفت: علت اصلی و اساسی آتش گرفتن تالاب آبی هورالعظیم را باید در بی آبی تالاب جستجو کرد، بنابراین برای نجات تالاب می‌بایست برگرداندن آب به رودخانه کارون از سرشاخه های دز در اولویت قرار بگیرد تا بتوان به طور ساختاری از تالاب آبی هور العظیم در برابر حوادثی همچون آتش سوزی جلوگیری بعمل آورد.

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تالاب هورالعظیم در آخرین امیدهای احیا به سر می‌برد و اگر تمهیداتی در این زمینه در نظر گرفته نشود، اوضاع تالاب مذکور وخیم تر می‌شود و این در حالی است که هم اکنون به نوعی این تالاب آبی بی نظیر تبدیل به کویر شده است زیرا در این تالاب پوشش گیاهی دیده نمی‌شود.

پاپی زاده افزود: آتش گرفتن تالاب هورالعظیم نشان از این مسئله دارد که عمر تالاب رو به پایان است بنابراین باید شرایط انتقال آب به تالاب هور العظیم مهیا شود و این در حالی است که بایدبه این نکته نیز اشاره کرد که استان خوزستان در بحث آب و فاضلاب دچار مشکلات جدی است.

وی تصریح کرد: مادر دزفول درشرایطی شاهد افت فشار پایین آب هستیم که رودخانه دز از داخل دزفول عبور می کنداما عدم مدیریت بهینه مانع از اجازه برداشت بهینه از منابع آبی این رودخانه بسیار مهم است.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس با بیان اینکه 90 درصد تالاب آبی هور العظیم خشک شده است یادآورشد: پوشش های گیاهی ونیزاری که در تالاب بوده است، تقریبا در حال نابودی است که این امر از نظر زیست محیطی تاثیر منفی بر این تالاب بسیار مهم دارد./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده