زارع:

تحول در اقتصاد مشروط به ارتقاء استقلال بانک مرکزی است

سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس بر ضرورت ارتقاء استقلال بانک مرکزی تأکید کرد.

خانه ملت ؛ رحیم زارع درباره ضرورت اصلاح نظام بانکی کشور، گفت: باید پذیرفت نظام بانکی کشور همواره از لحاظ مدیریتی و ساختاری با مسائلی روبرو بوده که این موضوعات به زیان اقتصاد کشور است.

سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: یکی از دلایلی که نظام بانکی کشور نتوانسته عملکرد مناسبی داشته باشد این است که بانک مرکزی برای اجرای سیاست‌های پولی و ارزی و کارشناسی، از استقلال کافی برخوردار نبوده است.

تعیین و اجرای سیاست‌های پولی و ارزی از وظایف مهم بانک مرکزی است

نماینده مردم آباده، بوانات و خرم بید در مجلس شورای اسلامی، افزود: در طرح مربوط به بانکداری جمهوری اسلامی که در کمیسیون اقتصادی مجلس در دست بررسی است به مسائل مختلف برای انجام مسئولیت‌های بانک مرکزی توجه خواهد شد و در این راستا بانک مرکزی نباید به دولت وابستگی داشته باشد چرا که وابستگی بانک مرکزی به دولت تبعات نامناسبی برای اقتصاد در پی دارد.

زارع در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، افزود: تعیین و اجرای سیاست‌های پولی و ارزی و ایفای نقش بانکداری برای سایر بانک‌ها از وظایف بانک مرکزی است که در طرح جامع قانون بانکداری جمهوری اسلامی به آن توجه می‌شود. همچنین وضع مقررات، نظارت و اعمال قانون بر اشخاصی که تحت نظارت بانک مرکزی هستند نیز از موارد مد نظر کمیسیون اقتصادی مجلس است که باید بانک مرکزی لحاظ کند.

وجود موانع متعدد برای تسویه بدهی های دولت به بانک مرکزی

وی تصریح کرد: به طور مثال در سال‌های اخیر میزان بدهی دولت به بانک مرکزی با افزایش شدیدی روبرو بوده که تبعات آن در اقتصاد کشور مشهود است و دلیل این کار همان وابستگی بانک مرکزی به دولت است که مانع از تسویه بدهی های دولت به بانک مرکزی شده بنابراین باید استقلال بانک مرکزی ارتقاء یابد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پایان یادآور شد: ایجاد بستر لازم برای تشکیل بانک جامع و متمرکز یکی دیگر از نکات مهمی است که در اصلاح قانون بانکداری باید به آن توجه جدی شود و در هر صورت باید تغییرات قانون به نحوی باشد که استقلال بانک مرکزی متحول و ارتقا یابد./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده