دکتر جلالی:

جنایات تروریست ها نباید ذهن جهان اسلام را از توجه به مسئله فلسطین منحرف سازد

عضو کمیته اجرایی بین المجالس اسلامی تفرقه افکنی را عامل جدایی و ضعف جهان اسلام دانست و تاکید کرد: فلسطین باید همچنان موضوع و مسئله اصلی جهان اسلام باشد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، ‌محمد قریشی نیاس دبیرکل اتحادیه بین‌المجالس کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی امروز یکشنبه ( 14 مرداد ماه) در نخستین دیدار رسمی پس از پذیرش این مسئولیت با دکتر کاظم جلالی رییس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و عضو کمیته اجرایی اتحادیه بین‌المجالس اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

دکتر کاظم جلالی در این نشست که اصغر محمدی معاون دبیرکل این اتحادیه بین المجالس اسلامی نیز حضور داشت، ضمن تبریک انتخاب محمد قریشی نیاس به عنوان دبیرکل اتحادیه بین‌المجالس کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی، بر لزوم تقویت همکاری‌های پارلمانی کشورهای اسلامی تاکید کرد و گفت: ظرفیت پارلمان‌های کشورهای اسلامی ظرفیت ارزشمندی است که باید از آن در جهت تقویت مناسبات کشورهای اسلامی و پیشبرد اهداف جهان اسلام استفاده کرد.

وی فلسطین را موضوع و اولویت اصلی جهان اسلام دانست و تصریح کرد: جنایات تروریست‌ها در منطقه، اقدامات نابخردانه برخی کشورهای منطقه و فرامنطقه نباید اجازه دهد تا ذهن جهان اسلام از موضوع اصلی که همان مسئله فلسطین است منحرف شود.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس تصریح کرد:‌ متاسفانه دشمنان اسلام در سطح دنیا تلاش‌های متعددی را برای ارائه تصویری نادرست و خشن از اسلام انجام داده‌اند که باید با همدلی و مودت کشورهای اسلامی این اقدامات خنثی شود.

وی ادامه داد: تروریست‌های اقدامات گسترده‌ای را به منظور ایجاد ناامنی و بی‌ثبات کردن کشورهای اسلامی به کار بسته‌اند که مقابله با این جنایات نیازمند تعامل و همکاری کشورهای اسلامی و اقداماتی صادقانه در مسیر مبارزه با تروریسم است.

عضو کمیته اجرایی بین المجالس اسلامی تفرقه‌افکنی را عامل جدایی و ضعف جهان اسلام دانست و تاکید کرد: تمامی کشورهای مسلمان باید با شناخت نقاط ضعف و قوت بر اشتراکات میان مسلمانان بیفزاییم و از ایجاد چند دستگی و تفرقه دوری بجوییم.

وی مسائل اقتصادی را از مهمترین مشکلات کشورهای مسلمان دانست و گفت: بیکاری و دغدغه‌های اقتصادی مشکلات عدیده‌ای را در بین کشورهای مسلمان به وجود آورده است که ظهور پدیده شوم تروریسم نیز یکی از این مسائل است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: کشورهای مسلمان با همکاری و تعامل باید برای رفع مشکلات و مسائل برنامه‌ریزی‌های مدونی داشته باشند و با اقدامات مثبت و کارآمد در مسیر وحدت امت اسلام گام بردارند.

عضو کمیته اجرایی بین المجالس اسلامی با اشاره به اقدامات اخیر آمریکا در خروج از برجام گفت: هرچند آمریکا برخلاف عرف و قواعد بین‌الملل و با وجود اجرای تمام تعهدات ایران از برجام خارج شد و اقدام به تحریم ایران نمود اما جمهوری اسلامی ایران با اتکا به پایگاه مردمی و تجاربی که از تحریم‌های قبلی دارد از این مرحله نیز با سربلندی عبور خواهد کرد.

محمد قریشی نیاس دبیرکل اتحادیه بین‌المجالس اسلامی نیز در این نشست با اشاره به نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در پیشبرد اهداف این اتحادیه، گفت: هر خطر و مسئله‌ای که متوجه یکی از کشورهای اسلامی شود کل جامعه اسلامی را دربرمی‌گیرد و باید تمام جهان اسلام برای مقابله با آن تلاش کنند.

وی افزود: اگر جهل از برخی کشورهای مسلمان ریشه‌کن شود، استکبار توان تفرقه در بین امت اسلامی را نخواهد داشت و وعده الهی محقق خواهد شد.

دبیرکل اتحادیه بین‌المجالس اسلامی با تاکید براینکه موضوع فلسطین باید مورد توجه جهان اسلام باشد، توضیح داد: برای رفع مشکلات و مسائل جهان اسلام به ویژه آزادی فلسطین، هیچ راهی جز وحدت و همکاری بین کشورهای مسلمان وجود ندارد. 

برچسب ها

اخبار ویژه، دکتر جلالی