موافقان کلیات طرح صدور چک:

۷۵ درصد زندانیان جرایم غیرعمد ناشی از صدور چک برگشتی است

موافقان کلیات طرح اصلاح قانون چک به آمار ۷۵ درصدی زندانیان جرایم غیرعمد ناشی از صدور چک برگشتی اشاره کردند و گفتند با رفع قانون یک نظام بندی در صدور چک ایجاد می شود.

خانه ملت؛ سیده حمیده زرآبادی در نشست علنی امروز (سه شنبه، 16 مردادماه) مجلس شورای اسلامی در موافقت با کلیات طرح صدور چک گفت: چک مهم ترین ابزار مدت دار در بازار معاملاتی کشور است و اصلاح قانون سبب هماهنگی با قوانین مرتبط و بهبود فضای کسب و کار شده که در موارد قضایی نیز کمک می کند.

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بیش از 42 درصد حجم منابع مالی کشور از طریق چک جابه جا می شود، قانون چک مصوب سال 55 است لذا با توجه به تغییرات، اصلاح و بازنگری قانون ضروری است.

وی با بیان اینکه در قانون فعلی اطلاعاتی از صادرکننده چک در اختیار گیرنده قرار نمی گیرد، گفت: چک برگشتی رتبه دوم ورودی پرونده های حقوقی به قوه قضاییه را دارد و چک برگشتی از پنجمین موانع کسب و کار از نظر فعالان اقتصادی است، در سال 96 حدود 17 میلیون و 200 هزار فقره چک برگشت خورده است.

زرآبادی ادامه داد: چک های برگشتی حجم بالای زندانیان را به خود اختصاص داده به نوعی که 75 درصد زندانیان جرایم غیرعمد مرتبط با بدهکاران مالی ناشی از چک های برگشتی است و بیش از 90 درصد زندانیان زن نیز به دلیل چک برگشتی در زندان هستند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس دهم یادآور شد: محورهای اصلاحی در طرح مذکور به نظام بندی صدور چک، فعال شدن سامانه ثبت چک از نظر هویت و اعتبارسنجی است و این طرح کلاهبرداری از چک را کاهش و فضای کسب و کار را بهبود می بخشد.

یحیی کمالی پور نیز در موافقت با کلیات طرح مذکور به اظهارات مخالفان اشاره کرد و گفت: در اظهارنظر مخالفان کلیات طرح بر عدم ضرورت اصلاح قانون اشاره ای نشد زیرا این قانون دچار ابهام و ناکارآمدی است و اصلاحات آن ضروری است.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تصمیم گیری در رابطه با کلیات طرح است و می توان ابهامات را در جزئیات مرتفع کرد کمااینکه با اصل 75 قانون اساسی هم مغایر نیست.

وی افزود: در سال 96 چک‌های صادره 225 میلیون برگه به مبلغ 1480 میلیارد تومان است که این موضوع در افزایش نقدینگی و تورم کشور تاثیرگذار است.

کمالی پور با بیان اینکه 75 درصد زندانیان جرایم غیرعمد ناشی از صدور چک برگشتی است، گفت: در 2 سال اخیر این میزان رشد 25 درصدی داشته است علاوه بر این چک برگشتی رتبه 2 در پرونده های حقوقی و رتبه 4 در تمامی پرونده های قضایی را شامل می شود.

وی ادامه داد: در سال 95 حدود 17 میلیون برگه چک صادر شده که این میزان در سال 96 به 30 میلیون برگه چک می رسد، متاسفانه این موضوع سبب افزایش بی اعتمادی به چک در بین فعالان اقتصادی شده است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس دهم گفت: با توجه به محدودیت منابع مالی، اصلاح قانون چک کار اساسی است زیرا به موجب این طرح تمرکز چک از دست بانک مرکزی به بانک های تجاری داده می شود همچنین امکان استعلام آنی وضعیت صادرکننده در طرح لحاظ شده است کما اینکه باعث کاهش جمعیت کیفری هم می شود./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده