کیان پور:

مشکلات بازار مسکن

عضو کمیسیون عمران مجلس، از روند رشد نرخ اجاره بها و افزایش تعداد مستاجران در سال های اخیر انتقاد کرد و گفت: بی برنامه گی بازار مسکن را به این روز انداخته است.

خانه ملت؛ مجید کیان پور با انتقاد از افزایش تعداد مستاجران و همچنین رشد بی ضابطه اجاره بها در سال های اخیر، گفت: مبنا قرار دادن طرح جامع مسکن در کشور و به روز شدن اطلاعات آن می تواند تا حدودی بازار را از تلاطم های فعلی برهاند.

نماینده مردم درود و ازنا در مجلس شورای اسلامی، افزود: باید بر اساس قانون حمایت از تولید و عرضه مسکن برنامه ریزی در راستای تولید بیشتر واحدهای مسکونی به صورت اجاره به شرط تملیک، اجاره 5 ساله، اجاره 99 ساله، تولید مسکن از طریق تعاونی ها یا خرید از طریق صندوق پس انداز یکم و همچنین توجه به بازآفرینی شهری در سبدهای مختلف صورت بگیرد.

مسکن تولیدی باید در اختیار جامعه هدف قرار بگیرد

وی با تاکید بر اینکه مسکن تولیدی باید در اختیار جامعه هدف قرار بگیرد، تصریح کرد: دولت باید بسته جامع تولید مسکن را تهیه و ارایه کند که به نفع همه دهک های جامعه باشد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه باید تکلیف دهک اول و دوم جامعه در حوزه تامین مسکن هر چه سریع تر مشخص شود، گفت: برای تامین مسکن این دو دهک باید نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد، بهزیستی و بنیاد مسکن همراه شده و با به کارگیری همه ظرفیت نیازهای این اقشار تامین شود.

دولت باید برای تامین مسکن دهک های سوم تا پنجم جامعه نیز سیاست گذاری کند

کیان پور با تاکید بر اینکه دولت باید برای تامین مسکن دهک های سوم تا پنجم جامعه نیز سیاست گذاری کند، افزود: وقتی بخش خصوصی به تولید مسکن حمایتی اقدام می کند باید مشوق هایی از جمله ارایه تسهیلات مناسب تر، معافیت های مالیاتی و عوارض ساختمانی برای آن ها در نظر گرفته شود تا رغبت به تولید انبوه مسکن صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه تولید مسکن مناسب می تواند نرخ آن را برای جامعه هدف کنترل کند، تصریح کرد: در این شرایط دولت باید با برنامه ریزی و سیاست گذاری بخش خصوصی را در حوزه اجرا فعال کند در غیر این صورت باز هم تعداد اجاره نشینی افزایش بیشتری خواهد داشت.

قدرت خرید مردم به شدت کاهش یافته است

کیان پور با تاکید بر اینکه قدرت خرید مردم به شدت کاهش یافته است، گفت: متاسفانه ظرف 6 ماه گذشته کاهش ارزش پول ملی کشور و نوسانات شدید نرخ ارز، سکه، طلا، بورس و غیره و حتی تعدیل نرخ سود بانکی باعث شده که بازار مسکن هم از آن ها تاثیرپذیری داشته و شرایط مناسبی را طی نکند.

وی ادامه داد: بعضا دیده می شود که نرخ اجاره نشینی در برخی محلات بیش از حد تصور هم افزایش یافته است از این رو باید بدانیم که کاهش دستوری نرخ اجاره بها ممکن نیست.

افزایش حاشیه نشینی نزدیک است

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه با توجه به کاهش قدرت خرید مردم باید منتظر افزایش حاشیه نشینی باشیم، گفت: افزایش حاشیه نشینی بر خلاف سیاست دولت بوده از این رو برای جلوگیری از آن باید اقدامات لازم انجام شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه دولت باید برنامه منسجمی داشته باشد، افزود: متاسفانه در سال های اخیر برنامه مشخصی برای تولید و عرضه مسکن نداشته ایم که این خود به نابه سامانی بازار دامن زده است./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده