باستانی مطرح کرد:

لزوم اسجاد سامانه جامع تجارت

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، بر لزوم ایجاد سامانه جامع تجارت تاکید کرد.

خانه ملت؛ سعید باستانی با اشاره به 250 میلیارد دلار تقاضای ثبت سفارش طی 4 ماه، گفت: نبود امنیت اقتصادی، سبب تقاضای ثبت سفارش 250 میلیارد دلاری طی 4 ماه نخست سال جاری شده است، چرا که اگر کارخانه داران و تولیدکنندگان به صورت عادی رقمی برای واردات مواد اولیه ثبت کنند اکنون باید بیشتر وارد کنند تا در انبارها نگهداری کرده و سپس از آن استفاده و این مواد را مصرف کنند.

امنیت واردات همانند سال گذشته در کشور وجود ندارد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه امنیت واردات همانند سال گذشته در کشور وجود ندارد، افزود: نبود امنیت سبب شده که تولیدکنندگان دیگر نتوانند اعلام کنند هر زمان که کالا نیاز داریم ثبت سفارش انجام می دهیم و در برخی بخش ها تولیدکنندگان ترغیب به افزایش واردات می شوند.

افزایش ثبت سفارش کالاها با تاریخ مصرف بیشتر

وی ادامه داد: کالاهایی که قابلیت نگهداری دارند همانند برخی کالاهای اساسی که می توان برای مدت زمان بیشتری نگه داشت ترغیب بیشتری برای ثبت سفارش و افزایش واردات آن وجود دارد و میزان ثبت سفارش این کالاها افزایش یافته است.

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر ایجاد سیستم جامع تجارت، یادآور شد: تنها راهی که به ذهن می رسد و تا عملیاتی نشود هیچ اتفاقی رخ نمی دهد این بود سیستم واردات و ثبت سفارش تا زمان رسیدن کالا به دست مصرف کننده باید به صورت سیستم جامع در کشور وجود داشته باشد که اکنون وجود ندارد.

تعداد ناظران موجود نمی توانند کنترل ها را افزایش دهد

وی افزود: اگر سیستم جامع تجارت قابل رصد در کشور راه اندازی شود، هر آنچه که ثبت سفارش می شود، در نهایت به دست مصرف کننده می رسد و قابل کنترل است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه تا زمانی که سیستم اجرایی جامع تجارت اجرایی نشود باید از امکانات موجود چه امکانات نظارتی و چه امکانات بسیج توده مردم کمک گرفت، تصریح کرد: این امکانات موقتی است و ما نمی توانیم تا این حد نظارت داشته باشیم، چراکه تعداد ناظران وزارت صنعت، معدن و تجارت، تعزیرات و سایر ناظران که در قانون تعریف شده اند به این حد نیست که کنترل ها را افزایش دهند و تنها راه آن سامانه جامع تجارت است که باید سریعتر اجرایی شود./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده